لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

شلیک دوباره موشک به دو کشتی در دریای سرخ توسط حوثی‌های تحت حمایت حکومت ایران


یک سخنگوی حوثی‌ها صبح سه‌شنبه اعلام کرد که این گروه تحت حمایت حکومت ایران در تازه‌ترین اقدامش به دو کشتی در دریای سرخ موشک شلیک کردند که به یک کشتی باری که در سواحل حدیده یمن در حرکت بود خسارت جزئی وارد شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حوثی‌ها از اواسط نوامبر سال گذشته کشتی‌های تجاری را با پهپاد و موشک در دریای سرخ هدف قرار داده‌اند و این اقدامات را به عنوان همبستگی با فلسطینی‌ها علیه اسرائیل در جنگ غزه توصیف می‌کنند.

سخنگوی نظامی حوثی‌ها گفته که موشک‌های این گروه به سمت دو کشتی Morning Tide و Star Nasia شلیک شد که به ادعای آنها انگلیسی و آمریکایی بودند. این در حالی است که این کشتی‌ها با پرچم جزایر مارشال و باربادوس در حرکت بودند.

شرکت امنیت دریایی بریتانیا، آمبری، امروز اعلام کرد که یک کشتی باری عمومی با پرچم باربادوس که متعلق به یک شرکت بریتانیایی است، هنگام حرکت به سمت جنوب شرق از طریق دریای سرخ، با حمله یک هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) آسیب دید.

طبق اعلام شرکت آمبری، هیچ تلفاتی گزارش نشده و این کشتی پس از چند مانور به سفر خود ادامه داده است.

شرکت بریتانیایی Furadino Shipping، که مالک کشتی دوم به نام Morning Tide است به رویترز گفت که کشتی در حال حاضر بدون مشکل در حال حرکت است، اما اطلاعات بیشتری ارائه نکرد.

آژانس عملیات تجارت دریایی بریتانیا (UKMTO) روز سه شنبه درست بعد از نیمه شب به وقت گرینویچ اعلام کرد که گزارشی مبنی بر شلیک یک پرتابه به سمت یک کشتی واقع در غرب حدیده دریافت کرده است و یک کشتی کوچک در نزدیکی آن دیده شده است.

طبق اعلام این آژانس، پرتابه از روی عرشه کشتی عبور کرد و آسیب جزئی به پنجره‌های پل وارد کرد، اما کشتی و خدمه سالم بودند و به مسیر برنامه‌ریزی‌شده ادامه دادند.

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ کشتیرانی جهانی را مختل کرده و شرکت‌ها را مجبور به تغییر مسیر به سفرهای طولانی‌تر و پرهزینه‌تر در جنوب آفریقا کرده است و این نگرانی را برانگیخته است که جنگ اسرائیل و حماس ممکن است گسترش یابد و خاورمیانه را بی‌ثبات کند.

ایالات متحده و بریتانیا از یک ماه پیش حمله به اهداف حوثی‌ها تحت حمایت حکومت ایران در یمن را در تلافی حملات به کشتی‌های دریایی دریای سرخ آغاز کردند.

ارتش آمریکا اعلام کرد که نیروهای این کشور در بعدازظهر دوشنبه به وقت یمن برای دفاع از خود حمله‌ای را علیه دو قایق بدون سرنشین انفجاری حوثی‌ها انجام دادند که به گفته آن‌ها تهدیدی قریب الوقوع برای کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا و کشتی‌های تجاری در منطقه است.

XS
SM
MD
LG