لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

مرکز آمار ایران: تورم نقطه به نقطه آپارتمان‌ مسکونی در تهران، شهریور امسال به بیش از ٧٥ درصد رسید


مرکز آمار ایران که از هشت ماه قبل، از ارائه آمار در حوزه مسکن و دیگر بخشهای اقتصاد ایران خودداری کرده روز شنبه ۲۹ مهر در گزارشی تورم نقطه به نقطه آپارتمان‌ مسکونی در تهران در شهریورماه امسال را بیش از ٧٥ درصد اعلام کرد.

براساس گزارش این مرکز، میانگین وزنی قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در پایتخت در خردادماه امسال بیش از ۸۵ میلیون تومان بوده که تورم ۱۲۲ درصدی نقطه به نقطه نسبت به خرداد سال گذشته را ثبت کرده است.

روزنامه دنیای اقتصاد ۲۹ شهریور در تحلیل بازار مسکن نوشته بود که بازار معاملات مسکن در تهران از اواخر سال گذشته تا اواسط بهار به‌شدت تحت‌تاثیر «چشم‌‌‌انداز صعودی تورم عمومی» و «انتظارات تورمی» در جامعه قرار داشت.

این روزنامه نتیجه ایجاد فضای تورمی در بازار مسکن در پایان سال ۱۴۰۱ و ابتدای ۱۴۰۲را رشد بیشتر قیمت مسکن در تهران و در دیگر شهرهای بزرگ کشور اعلام کرده بود.

تجارت‌نیوز هم پنجم اردیبهشت ماه به اتفاقات بازار مسکن پرداخت و نوشت که قیمت مسکن در تهران طی ۱۲ سال گذشته حدود ۲۵۰۰ درصد افزایش را تجربه کرده است.

ابراهیم رئیسی در دوران رقابت‌های انتخاباتی وعده داده بود که یک میلیون مسکن در سال می‌سازد.

بررسی تحولات بازار مسکن و مرور گزارش‌ها نشان می‌دهد در دو سال گذشته نه تنها مسکنی تحویل داده نشد بلکه قیمت‌ها نیز رشد بیش از دو برابری داشت و اینک قیمت هر متر مربع در تهران از ۸۰ میلیون تومان عبور کرده است.

XS
SM
MD
LG