لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

سریال جدید از مجموعه «بازی تاج و تخت»؛ خاندان اژدها به تصویر درآمد


خاندان اژدها، شبکه اچ بی او
خاندان اژدها، شبکه اچ بی او

سرانجام انتظارها به سر آمد و میلیون‌ها هوادار سریال بازی تاج و تخت در سراسر جهان، هفته گذشته توانستند شاهد پخش مجموعه تلویزیونی «خاندان اژدها» باشند.

شبکه اچ بی او، پخش فصل اول شاخه جدید آن، خاندان اژدها را در آمریکا و بیشتر بازارهای عمده، از جمله بریتانیا، اروپا و هندوستان، در حالی آغاز کرد که داستان آن بر می‌گردد به ۱۷۰ سال پیش از بازی تاج و تخت.

در جهان افسانه‌ای جرج آر. آر. مارتین، نویسنده کتاب‌های بازی تاج و تخت، هفتاد اژدهای بالدار و آتش‌بار به خاندان تارگریان کمک کردند که حکومت همه کشورهای اطراف خود را به زیر بکشد. موضوع سریال جدید، خاندان اژدها، براساس کتاب «آتش و خون» که چهار سال پیش منتشر شد، رقابت بر سر جانشینی پادشاه وی‌سه‌ریس تارگریان است.

رایان کوندال، یکی از دو خالق سریال، که هر دو را نویسنده جرج مارتین برای همکاری برگزیده، می‌گوید که حُسن کار این بود که کتاب نوشته شده بود و کار آنها به عنوان نویسندگان سناریو، تهیه‌کننده و کارگردان، به تصویر کشیدن آن بود.

کوندال می‌گوید این داستان با داستان بازی تاج و تخت خیلی فرق دارد و ۱۷۰ سال پیش از آن اتفاق می‌افتد. از دید او، بازی تاج و تخت به یک شعر حماسی مثل اودیسه شباهت داشت، مردمی را نشان می‌داد که به آن سوی جهان سفر می‌کنند، در حالیکه سریال جدید، مثل تراژدی‌های یونان باستان، داستان یک خانواده است که خود را از درون پاره می‌کند.

مت اسمیت در نقش دیمون تارگریان و پدی کونسیدین در نقش پادشاه ویسریس، در سریال خاندان اژدها، از شبکه اچ بی او
مت اسمیت در نقش دیمون تارگریان و پدی کونسیدین در نقش پادشاه ویسریس، در سریال خاندان اژدها، از شبکه اچ بی او

پادشاه بعد از مرگ غیرمنتظره ملکه و نوزاد هنگام وضع حمل خشونت‌آمیزی که به حمام خون تبدیل می‌شود، تصمیم می‌گیرد به جای سردار دمی‌یان، برادر زودجوش و جنایتکار خود، سلطنت را به شاهزاده خانم رایه نیرا، دختر نوجوان خود بسپارد. این تصمیم که سنت پدرسالاری را نفی می‌کند، به کشمکش خانوادگی و جنگ داخلی می‌انجامد.

سریال، جهانی را تصویر می‌کند که برای تماشاگران بازی تاج و تخت آشنا است. منتقدها، شخصیت‌پردازی غنی‌تر و ساخت و ساز زیبا و پرملات سریال، و همچنین نمایش صریح‌ خشونت و خونریزی را از ویژگی‌های کار تیم تولید خاندان اژدها می‌دانند که مانند بازی تاج و تخت، جمعی بازیگر ناشناخته، نقش‌های آن را بر عهده دارند.

میگوئل ساپوچنیک، خالق و تهیه‌ کننده دیگر سریال می‌گوید خودش در بچگی دوست داشت اژدها را نقاشی کند. وقتی بزرگ شد، به او گفتند اژدها کشیدن دیگر بس است. حالا او خوشحال است که از کشیدن طرح اژدها، درآمد دارد. او می‌گوید با تیم طراح و متخصص نقاشی کامپیوتری، به مدت یک سال برای ساختن تصاویر اژدهاها بده‌ بستان داشت.

آلیشا روزنبرگ، مقاله نویس روزنامه واشنگتن پست خاندان اژدها را یک درام خانوادگی در باره جنسیت و قدرت توصیف می‌کند که نشان می‌دهد چه می‌شود وقتی قانون، با امیال شخصی منازعه پیدا می‌کند.

روزنبرگ که چهار قسمت اول را دیده، می‌نویسد برخلاف بازی تاج و تخت، در سریال جدید شخصیتی نیست که تماشاگران بتوانند با آن همذات پنداری کنند.

XS
SM
MD
LG