لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

افتتاح جشنواره بین المللی فیلم مستند در تورنتو


افتتاح جشنواره بین المللی فیلم مستند در تورنتو
افتتاح جشنواره بین المللی فیلم مستند در تورنتو

بزرگترین جشنواره بین المللی فیلم مستند آمریکای شمالی روز جمعه (۲۸ آوریل) در تورنتوی کانادا افتتاح شد.

بیش از ۱۹۰ مستند از ۴۳ کشور جهان با حضور کارگردان ها و مستندسازان کانادا و سایر کشورهای جهان در جشنواره بین المللی مستند فیلم تورنتو سال ۲۰۱۱ اکران خواهند شد.

دست چینی از بهترین مستندهای ساخت کارگردان های کشورهای مختلف جهان با توجه ویژه به مسائلی همچون عدالت اجتماعی، جنگ، روابط انسانی و حقوق بشر در این جشنواره به نمایش در خواهند آمد.

کریس مک دانلد، مدیر اجرایی این جشنواره به تلویزیون کانادا گفته است موضوع مهمی که امسال در بسیاری از مستندهای شرکت کننده مورد توجه قرار گرفته بحران اقتصادی و به ویژه جنبش های کارگری درون ساختار اقتصادی کشورهای جهان است.

مستند «فرش ایرانی ما» ساخته مسعود بخشی، کارگردان ایرانی یکی از فیلم هایی است که در بخش چشم انداز بین المللی این جشنواره برای اولین بار در آمریکای شمالی اکران خواهد شد.

«فرش ایرانی ما» به تاریخچه زندگی خانوادگی پر چالش فیلمساز و روایت فرشی می پردازد که مادربزرگ او می بافد. محمد بخشی برای ساخت این مستند به سفر پر درد و سرشار از خاطره های غم انگیزی قدم می گذارد که وی را به حقیقت چگونگی کشته شدن پدرش به ضرب گلوله و کشف پیکر او پس از دو سال رهنمون می شود.

«دختران ملکه» دیگر مستند ساخته حشمت منش، کارگردان ایرانی و یت هوموئت، هنرمند هلندی است که در بخش چشم اندار بین المللی جشنواره فیلم مستند سال ۲۰۱۱ در تورنتو اکران خواهد شد.

مستند «دختران ملکه» حکایت یک دختر ایرانی ۴۵ ساله است که خود را برای ازدواج آماده می کند. مریم، شخصیت اصلی این مستند که دختری مستقل و نان آور خانواده است در برخی از جنبه های توافقات پیش از ازدواج با مقاومت اکبر، نامزد و همسر آینده خود برای تعیین شرایط زندگی آینده خود و رفع انتظارات عمومی برای یک ازدواج سنتی روبرو می شود.

مستند «تینار»، ساخته مهدی منیری و «اندازه گیری نهایی»، اثر رضا حائری، دو مستند دیگر ساخته کارگردان های مقیم ایران هستند که در بخش چشم انداز بین المللی هجدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند تورنتو اکران خواهند شد.

مستند آقای منیری زندگی یک پسر جوان گاوچران به نام «تینار» را روایت می کند. کارگردان تغییرات تدریجی روحی و روانی این جوان را تصویر می کند که در جستجوی فرصتی برای فرار و عشق ورزیدن است.

مستند «اندازه گیری نهایی»، ساخته رضا حائری نیز روایت آقای عرب پور، خیاط کار کشته هشتاد ساله ای است که خیاط رسمی بسیاری از رهبران ایران و چهره های مذهبی بین المللی، از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین کشور است.

این جشنواره روز پنج شنبه با نمایش مستند «پام خارق العاده، بهترین روایتی که تا به حال به فروش رفته است» به کارگردانی مورگان اسپورلاک افتتاح خواهد شد. این مستند در سال ۲۰۰۵ نامزد بهترین فیلم مستند در مراسم اسکار شده بود.

هجدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند تورنتو از ۲۸ آوریل تا ۸ مه برگزار می شود.

این جشنواره جهانی که به «هات داکس» (Hot Docs) معروف است، هر سال میزبان صدها فیلم از کشورهای مختلف جهان است و با برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و سمینارها و کنفرانس ها و میزگردهای تخصصی با حضور کارشناسان بین المللی جدیدترین آثار سینمای مستند جهان را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.

در حاشیه نمایش فیلم های مستند، ده برنامه ویژه چهره های سرشناس رسانه ها و سینمای جهان و نیز کارگاه های آموزشی برای فیلمسازان جوان و بازبینی آثار هنرمندان برجسته سینمای مستند همچچون آلن زویگ برای جشنواره سال ۲۰۱۱ در نظر گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG