لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

وداع با «سایه» در تهران؛ هوشنگ ابتهاج در رشت به خاک سپرده می‌شود


مراسم تشییع پیکر هوشنگ ابتهاج، مشهور به «سایه»، روز جمعه چهارم شهریور با حضور هزاران نفر از علاقه‌مندان او در مقابل تالار وحدت تهران برگزار شد.

در این مراسم برخی از غزل‌های این شاعر توسط حاضران اجرا شد.

یلدا ابتهاج، دختر هوشنگ ابتهاج در این مراسم گفت: «سایه بالاخره به سرزمین خود بازگشت. من این روز را هرگز تصور نداشتم و نمی‌دانستم چه پیش می‌آید اما اکنون همه ما اینجا در یک غم شریک هستیم، از جانب خودم به شما تسلیت می‌گویم. ‌امیدوارم که این‌امانت را از ما بپذیرید و در این خاک حفظش کنید.»

قرار است پیکر هوشنگ ابتهاج پس از تشییع به زادگاهش رشت منتقل و در باغ محتشم این شهر به خاک سپرده شود.

سایه، غزلسرا و پژوهشگر ادبی خالق شعر «ارغوان» و ترانه «تو ای پری کجایی»، چهارشنبه ۱۹ مرداد در بیمارستانی در شهر کلن در آلمان درگذشت.

مراسم تشییع پیکر هوشنگ ابتهاج با حاشیه‌هایی نیز همراه بود. بهمن بابازاده خبرنگار حوزه موسیقی در توییتی به چگونگی برگزاری مراسم تشییع این شاعر واکنش نشان داد و نوشت: این میزان عجله و اصرار در زود تمام شدن مراسم بخاطر چه بود؟ او در ادامه نوشت: نه یک مجری و یک سخنران در خور‌شان. این یک بی‌احترامی محرز به هوشنگ ابتهاج نبود؟

امیرهوشنگ ابتهاج با نام هنری «ه. الف. سایه» غزلسرا و پژوهشگر ادبی، از نخستین رهروان شعر نیمایی، از بنیانگذاران کانون نویسندگان ایران، مدیر برنامه گلهای رادیو ایران و خالق شعر «ارغوان» و ترانه «تو ای پری کجایی» درگذشت.

از مهم‌ترین آثار هوشنگ ابتهاج ، تصحیح او از غزل‌های حافظ است که با عنوان «حافظ به سعی سایه» نخستین بار در ۱۳۷۲ شمسی به‌چاپ رسید.

XS
SM
MD
LG