لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

وال استريت ژورنال: ايران تنگه هرمز را نخواهد بست


وال استريت ژورنال: ايران تنگه هرمز را نخواهد بست
وال استريت ژورنال: ايران تنگه هرمز را نخواهد بست

وال استريت ژورنال در شماره روز سه شنبه خود می نويسد، ايران تنگه هرمز را نخواهد بست. ايران يک بار درسال ۱۹۸۴ به اين ترفند متوسل شد اما به نحو فلاکت باری ناکام ماند. درسال ۱۹۸۸ موشک آمريکايی، مين کارگذاشته شده ايرانی را هدف قرار داد، و بعد هم ناوگان آمريکايی درواکنش به حمله ايرانی ها با غرق قايق های تندرو ايرانی و حمله به تاسيسات نفتی خارک، حمله را پاسخ گفتند و در بزرگترين عمليات مين روبی آمريکا در سالهای پس از جنگ جهانی دوم، اقدام ايران را خنثی کردند.

اين روزنامه می نويسد اگر ايران می توانست تنگه هرمز را مسدود کند، ضربه بزرگی به اقتصاد جهان وارد می کرد؛ اما چنين اقدامی به اقتصاد خود ايران هم لطمه می زند؛ چون همين تنگه، گذرگاه نفت ايران به چين و ديگر کشورها نيز هست.

به هر صورت، بستن اين تنگه آنطور که فرمانده نيروی دريايی جمهوری اسلامی گفت، به راحتی آب خوردن نيست. شايد همانقدر راحت باشد که خوردن يک بشکه آب در يک جرعه!

وال استريت جورنال می افزايد مقامات تهران بايد دريابند که توازن نيروها برای جنگی در خليج فارس به ضرر ايران است. با بستن تنگه هرمز ممکن است آمريکا را وادارند که به تلافی اين عمل، برنامه پنهان تسليحات هسته ای جمهوری اسلامی را هدف بگيرد.

در عين حال، لفاظی های پرشور و حرارت مقامات ايران نشان می دهد که تا چه حد نگران تأثير گذاری تحريم ها بر صنايع نفتی شان هستند. و اين بهترين دليل است برای اروپايی ها تا تحريم نفتی ايران را به اجرا بگذارند.

XS
SM
MD
LG