لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۰

همزمان با روز ملی چین| اعتراضات در هنگ کنگ به خشونت کشید


همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، اعتراضات در هنگ کنگ روز سه‌شنبه ۹ مهرماه به خشونت کشیده شده است. پلیس در درگیری با معترضان از گاز‌های اشک‌آور استفاده کرده و معترضان نیز اقدام به پرتاب کردن مواد اشتعال‌زا کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ده ها هزار معترض سیاهپوش هنگ کنگی امروز سه‌شنبه در تظاهرات حامیان دموکراسی‌خواه در این دولت‌شهر شرکت کردند و از حزب کمونیست چین خواستند تا «قدرت را به مردم بازگرداند.»

هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت کنترل بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ به چین پیوست.

گزارش‌ها حاکی است که پلیس ضدشورش با معترضان درگیر شده است و ماموران در چندین منطقه از گاز اشک آور مقابل معترضان استفاده کرده اند و با خودروهای آبپاش قصد جلوگیری از گسترش این اعتراضات را دارند.

سازمان دهندگان این اعتراضات اعلام کرده‌اند که حداقل ۱۰۰ هزارنفر علی رغم ممنوعیت‌ها دست به تظاهرات زده و شعارهایی علیه چین سر دادند. هنوز پلیس آماری از تعداد شرکت کنندگان در اعترضات امروز را اعلام نکرده است.

گزارش‌ها حاکی است که بسیاری از مراکز خرید در سراسر هنگ کنگ به دلیل ترس از هرج و مرج بسته هستند. پوسترهایی در این شهر به مناسبت روز ملی چین در اول اکتبر دیده می‌شود که روی آن ها نوشته شده «روز غم و اندوه.»

پیش از این پلیس روز دوشنبه هشدار داده بود که ممکن است معترضان همزمان با یکم اکتبر «دست به اقدامات افراطی» بزنند.

همچنین جین پینگ، رئیس جمهور چین در مراسم روز ملی کشورش درباره هنگ کنگ «قول داد كه به تعهدات رسمی عمل كند تا اجازه دهد هنگ کنگ علیرغم ناآرامی ها امور خود را اداره كند.»

پیش از این رویترز گزارش داده بود که نیروی های امنیتی در هنگ کنگ برای مقابله با ناآرام‌ها دوبرابر شده است.

تظاهرات هنگ کنگ نزدیک به چهارماه است که در اعتراض به یک قانون پیشنهادی استرداد مجرمان به چین برای محاکمه آغاز و به تدریج خواسته‌های معترضان گسترده‌تر شد.

معترضان ضد دولتی هنگ‌کنگ چندین درخواست از جمله خواستار برگزاری انتخاباتی کاملا دموکراتیک در این دولت‌شهر و تحقیقات مستقل درباره خشونت‌های پلیس در سرکوب معترضان هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG