لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۶

در آستانه روز ملی چین | تجمع معترضان در هنگ کنگ ادامه یافت


در آستانه مراسم روز ملی چین، اعتراضات در هنگ کنگ ادامه دارد و پلیس این دولت شهر می گوید انتظار می رود روز سه‌شنبه خیابان‌های هنگ کنگ شاهد خشونت بیشتری از سوی معترضان باشد.

به گزارش رویترز، پلیس هنگ کنگ روز دوشنبه ۸ مهرماه اعلام کرد که روز سه شنبه همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، «تظاهرات خشونت آمیز» در هنگ کنگ از سوی معترضان رخ خواهد داد.

این در حالی است که هنگ کنگ روزهای آخر هفته خود را با درگیری بین معترضان و پلیس پشت سر گذاشته است. بنابر اعلام پلیس، طی تعطیلات آخر هفته ،۱۵۷ معترض از جمله۶۷ دانشجو دستگیر شدند.

در اعتراضات روز یکشنبه نیروهای پلیس اقدام به شلیک گاز اشک‌آور، استفاده از خودروهای آب‌پاش و رنگ‌پاش و گلوله‌های لاستیکی به سوی معترضان کرده‌اند.

با این حال کری لام، رئیس اجرایی دولت‌شهر هنگ کنگ روز دوشنبه ۸ مهرماه ، برای شرکت در هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین به پکن برود. این مراسم در اول اکتبر (۹مهرماه) برگزار خواهد شد.

هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت کنترل بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ به چین پیوست.

تظاهرات هنگ کنگ بیش از سه ماه است که در اعتراض به یک قانون پیشنهادی استرداد مجرمان به چین برای محاکمه آغاز و به تدریج خواسته‌های معترضان گسترده‌تر شد.

معترضان ضد دولتی هنگ‌کنگ چندین درخواست از جمله خواستار برگزاری انتخاباتی کاملا دموکراتیک در این دولت‌شهر و تحقیقات مستقل درباره خشونت‌های پلیس در سرکوب معترضان هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG