لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

علی‌رغم ادامه اعتراضات در هنگ کنگ| کری لام به چین می رود


پلیس برای متفرق کردن تجمعات معترضان ضددولتی از گاز اشک آور و فلفل استفاده کرده است. 
پلیس برای متفرق کردن تجمعات معترضان ضددولتی از گاز اشک آور و فلفل استفاده کرده است. 

هنگ کنگ روز یکشنبه ۷ مهرماه شاهد اعتراضات مخالفان دولتی است و با این حال کری لام رئیس اجرایی دولت هنگ کنگ قرار است روز دوشنبه در مراسم روز ملی چین شرکت کند.

به گزارش رویترز، حامیان دموکراسی در هنگ کنگ امروز یکشنبه دست به اعتراض زدند. گزارش‌ها حاکی است که پلیس برای متفرق کردن تجمعات از گاز اشک آور و فلفل استفاده کرده است.

گزارش‌ها حاکی از وقوع درگیری در برخی مناطق از جمله یک منطقه خرید در هنگ کنگ است. برخی مغازه ها نیز پیش از آغاز تظاهرات اقدام به بستن مغازه ها کرده اند. مترو هنگ کنگ نیز از کاهش سفرهای درون شهری خود خبر داده است.

با این حال قرار است کری لام، رئیس اجرایی دولت‌شهر هنگ کنگ روز دوشنبه ۸ مهرماه همزمان با روز ملی چین، برای شرکت در هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین به پکن برود.

هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت کنترل بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ به چین پیوست.

رویترز نوشت که خانم لام روز سه شنبه و از طریق زمینی به هنگ کنگ بر می گردد تا شانس درگیری در فرودگاه را با معترضان کم کند چون فرودگاه هنگ کنگ از جمله مکان‌های اصلی برای اعتراضات ضد دولتی است.

تظاهرات هنگ کنگ در اعتراض به یک قانون پیشنهادی استرداد مجرمان به چین برای محاکمه آغاز و به تدریج خواسته‌های معترضان گسترده‌تر شد.

معترضان ضد دولتی هنگ‌کنگ چندین درخواست از جمله خواستار برگزاری انتخاباتی کاملا دموکراتیک در این دولت‌شهر و تحقیقات مستقل درباره خشونت‌های پلیس در سرکوب معترضان هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG