لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۵

تلاش سنا آمریکا برای تسریع کمک به قحطی زدگان شاخ آفریقا


تلاش سنا آمریکا برای تسریع کمک به قحطی زدگان شاخ آفریقا
تلاش سنا آمریکا برای تسریع کمک به قحطی زدگان شاخ آفریقا

جان کری و کریس کونز دو سناتور آمریکایی در تلاش برای یافتن راه های گسترش کمک های انسان دوستانه به ۱۲ میلیون قحطی زدگان شاخ آفریقا روز دوشنبه با صدور بیانیه مشترکی از دولت اوباما خواستند تا ضمن افزایش حجم کمک ها در ارسال آنها نیز تسریع کند.

قحطی و خشکسالی کنونی طی چند دهه گذشته در آفریقا سابقه نداشته و تنها در سومالی پنج منطقه قحطی زده اعلام شده است. کشوری که حدود ۳ میلیون و دویست هزار نفر برای بقا به کمک های فوری نیاز دارند. سناتور جان کری رییس کمیته روابط خارجی سنا و سناتور کونز رییس کمیته فرعی امور آفریقا در این تصریح کرده اند که نیم میلیون کودک در سومالی دچار سو تغذیه هستند و بیش از ۲۹ هزار کودک زیر ۵ سال از گرسنگی جان سپرده اند. اقدام های گروه افراطی و تروریستی الشباب از یک سو و ناتوانی دولت سومالی این کشور را به سوی یک فاجعه انسانی پیش رانده است.

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد پرزیدنت اوباما صد و پنج میلیون دلار اضافی برای کمک های انسان دوستانه به این منطقه را تایید کرده و علاوه بر آن دستور ارسال تسهیلات به مناطق غیرقابل دسترسی در جنوب سومالی را نیز صادر کرده است. سناتورهای آمریکایی در بیانیه خود ضمن قدرانی از اقدام های دولت آمریکا، کاخ سفید را به یافتن راه هایی برای تسریع کمک ها تشویق کرده اند. سناتور کری و سناتور کونز تاکید کرده اند که باید با استفاده از همه منابع میان کمک های انسان دوستانه و نگرانی های امنیتی توازن ایجاد کرد و جامعه جهانی باید برای از بین بردن این بحران پیشقدم شود.

XS
SM
MD
LG