لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

تلاش کاخ سفید برای بالا بردن سقف بدهی های آمریکا


تلاش کاخ سفید برای بالا بردن سقف بدهی های آمریکا
تلاش کاخ سفید برای بالا بردن سقف بدهی های آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا افزایش سقف بدهی های این کشور را رد کرد. کاخ سفید از مدتها پیش هشدار داده که تبعات ناشی از عدم افزایش سقف بدهی آمریکا، بر اقتصاد این کشور و اقتصاد جهانی آثار زیان باری خواهد داشت. همه نمایندگان جمهوریخواه مجلس به همراه ۸۲ نماینده دمکرات به لایحه ای در مورد صدور مجوز کسب وام بیشتر توسط دولت،بدون کاهش هزینه های جاری، رای منفی دادند.

۳۱۸ رای منفی در مقابل تنها ۹۷ رای مثبت، دولت آمریکا را با مشکل تامین منابع مالی برای هزینه های کشور روبرو کرده است. مخالفت با افزایش سقف بدهی ها به ۱۴ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار، بدون آن که کاهشی چشمگیر در هزینه های دولتی صورت گرفته باشد، برای همه نمایندگان جمهوریخواه و نزدیک به نیمی از نمایندگان دمکرات، غیر قابل قبول است. رای گیری روز سه شنبه که توسط جمهوریخواهان ترتیب داده شده بود، ساعاتی پس از بسته شدن بازارهای مالی آمریکا صورت گرفت. پیش از رای گیری، استنی هویر، یکی از رهبران اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان به هم حزبی های خود توصیه کرده بود تا به این لایحه رای منفی داده و خود را آماج حملات سیاسی اعضای جمهوریخواه قرار ندهند. از سوی دیگر، جمهوریخواهان با استفاده از شیوه رای گیری که در آن حداقل زمان برای بحث در نظر گرفته شده و لازمه تصویب لایحه، کسب حداقل دو سوم آرا بود، عملاً لایحه افزایش سقف بدهی ها به میزان ۲ تریلیون و ۴۰۰ میلیارد را بدون آنکه برنامه مشخصی برای کاهش از هزینه ها وجود داشته باشد، رد کرده بودند. جان لارسون نماینده دمکرات ایالت کانکی تیکت در انتقاد از جمهوریخواهان این رای گیری را ریاکاری خواند و نگرانی خود را از واکنش بازار مالی جهانی ابراز کرد. وی می گوید با هر اقتصاد دانی که صحبت کرده به او توصیه کرده اند که از بازی در این زمینه خودداری شود. لارسون که یکی از رهبران دمکرات مجلس نمایندگان به شمار می رود به این لایحه رای مثبت داد در حالیکه نانسی پلوسی و استنی هویر، دو رهبر دیگر دمکرات ها به آن رای منفی دادند. با وجود خواست رییس جمهوری آمریکا برای افزایش سقف بدهی ها، کاخ سفید دیدگاه رسمی خود را در این مورد اعلام نکرد. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید تنها به گفتن این جمله اکتفا کرد که به باور ما در پایان این بررسی کنگره تصمیم صحیحی اتخاذ خواهد کرد و سقف بدهی را بالا خواهد برد.

ساعاتی پیش جمهوریخواهان مجلس نمایندگان در کاخ سفید با پرزیدنت اوباما دیدار و در مورد کاهش هزینه های دولت گفتگو کردند. پس از این جلسه جان بینر رئیس مجلس نمایندگان به خبرنگاران گفت جلسه ای بسیار سازنده با رییس جمهوری داشته اند و درباره ایجاد مشاغل و کسری بودجه و همچنین بالا بردن سقف بدهی ها صحبت کرده اند. پیش از این جلسه، دفتر جان بینر بیانیه ای ۱۵۰ کارشناس اقتصادی را گفته بودند کنگره آمریکا باید در مقابل افزایش سقف بدهی ها، از هزینه های جاری کشور بکاهد را منتشر کرده بود.

XS
SM
MD
LG