لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۵

تلاش کنگره آمریکا برای تصویب لایحه جدید در حمایت از حقوق بشر و دمکراسی در ایران


چهار نماینده آمریکایی لایحه ای را با هدف افزایش تمرکز آمریکاییان بر مسئله حقوق بشر و دمکراسی در ایران به کنگره ایالات متحده ارائه داده اند. در این تلاش دو حزبی لایحه ای به هر دو نهاد مجلس نمایندگان و مجلس سنا این کشور ارائه شده که پس از تصویب، حمایت از حقوق بشر و دمکراسی در ایران، سیاست دولت آمریکا در قبال آن کشور خواهد بود.

روز چهارشنبه، در یک کنفرانس خبری که از سوی طراحان لایحه ای جدید برای مقابله با سرکوب مردم ایران توسط حکومت جمهوری اسلامی و حمایت از فعالیت های دمکراسی خواهانه داخل ایران در ساختمان سنای آمریکا برگزار شد، حامیان این طرح اعلام کردند که تلاش آنان در کمک به دستیابی و مشارکت آزادانه و امن اطلاعات است. لایحه دو حزبی ارائه شده از سوی سناتور جمهوریخواه مارک کرک، سناتور دمکرات کریستِن جیلی برند و تد دویچ و رابرت دالد دو نماینده دمکرات و جمهوریخواه مجلس در نظر دارد نماینده ویژه ای را برای حقوق بشر و دموکراسی در ایران تعیین و با در اختیار گرفتن بودجه ای ، شرکت هایی را که به ارایه خدمات و یا فروش ابزار سرکوب به دولت ایران مبادرت می ورزند، مورد تحریم قرار خواهد داد.

این لایحه پس از تصویب استراتژی همه جانبه ای را برای ترویج آزادی اینترنت در ایران پیش گرفته و قانون حمایت از آزادی ایران را به مورد اجرا خواهد گذاشت. سناتور کرک در بخش دیگری از سخنان خود در روز چهارشنبه گفت «ما از جنگ سرد درس هایی گرفته ایم که لازم است در مورد تهدیدهایی که در قرن بیست و یکم از سوی رژیم ایران وجود دارد، بکار گیریم.»

سناتور کرک می افزاید «دیکتاتورهایی یی که شهروندان خود را در خیابان ها می کشد، شریک صادقی در امور بین المللی نخواهد بود. این سناتور جمهوریخواه می گوید:

«ما باید با مردم ایران که در راه آزادی و دموکراسی تلاش می کنند به طور مستقیم سخن بگوییم و اجازه دهیم مردم ایران بدانند که ما در کنار آنان ایستاده ایم.»

به گفته سناتور کرک این لایحه بخشی از لایحه جامع تری است در مورد سیاست های آمریکا در قبال ایران که قرار است در دو هفته آینده از طریق رهبران مجلس سنا و نمایندگان ارائه شود. در کنفرانس خبری روز چهارشنبه، رابرت دالد تد دویچ، نماینده دموکرات ایالت فلوریدا به خبرنگاران گفت « نتیجه پژوهشی که اخیرا از سوی موسسه فریدام هاوس یا خانه آزادی منتشر شده ایران را در رتبه آخر درارتباط با آزادی مطبوعات قرار داده است.»

سناتور کرک، در روز چهارشنبه همچنین از به مورد اجرا گذاشتن برنامه ای تحت عنوان آگاهی از مخالفان ایرانی خبر داد که هدف از آن آشنایی اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا با چهره های مخالف جمهوری اسلامی ایران در داخل آن کشور و شنیدن ماجراهای مخالفان، زندانیان سیاسی و کسانی است که از سوی رژیم ایران تحت تعقیب قرار گرفته اند. در جلسه روز چهارشنبه فیلم کوتاهی درباره ندا آقا سلطان، نوید خانجانی، فعال حقوق بشر، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و جعفر پناهی کارگردان معترض ایرانی نیز به نمایش گذاشته شد.

XS
SM
MD
LG