لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

واکنش جمهوریخواهان به سخنان پرزیدنت اوباما در مورد بازگشت اسراییل به مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷


دعوت پرزیدنت اوباما از اسراییل و فلسطینی ها برای ادامه گفتگوهای صلح بر مبنای بازگشت به مرزهای پیش از جنگ ۱۹۶۷ با واکنش تند جمهوریخواهان آمریکا روبرو شده است.

هر چند پرزیدنت اوباما تعیین مرزهای نهایی را به توافق دو طرف موکول کرده اما دفتر نخست وزیر اسراییل آن را رد کرده و گفته است اسراییل انتظار داشت که پرزیدنت اوباما بار دیگر بر این گفته پرزیدنت بوش در سال ۲۰۰۴ صحه بگذارد که بازگشت به مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷ امکان پذیر نیست.

در همین حال جمهوریخواهان در کنگره آمریکا هم پرزیدنت اوباما را به تنها گذاشتن اسراییل متهم می کنند. میت رامنی فرماندار سابق ایالت ماساچوست و نامزد پیشتاز جمهوریخواهان برای رقابت های سال آینده ریاست جمهوری آمریکا می گوید « پرزیدنت اوباما اسراییل را به زیر چرخ های کامیون انداخته و با بی حرمتی به اسراییل،امکان مذاکرات صلح را ناکام کرده است.» اریک کانتور رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا نیز با انتقاد از سخنان روز پنجشنبه پرزیدنت اوباما می گوید « رییس جمهوری به عادت خود در مرزبندی اخلاقی میان عملکرد یهودیان و فلسطینیان ادامه می دهد.» آقای کانتور با انتشار بیانیه ای تاکید کرده با حفظ مرزهای ۱۹۶۷ رییس جمهوری تنها اختیار بیشتری به فلسطینیان می دهد تا آتش افروزی کرده، از مذاکرات طفره روند و در پایان دادن به تروریسم مسئولیت نپذیرند.

در همین حال نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان نیز پرزیدنت اوباما را در مورد عدم حمایت قاطع از اسراییل محکوم کرده است. استنلی هویر یکی دیگر از رهبران حزب دموکرات در مجلس نمایندگان، با احتیاط گفته است باید در نظر داشته باشیم که شرایط کنونی نسبت به ۴۴ سال پیش تغییر کرده و توافق های بدست آمده میان طرفین یک واقعیت قابل شناسایی است. لینزی گراهام، سناتور جمهوریخواه ایالت کارولینای جنوبی نیز با ابراز ناامیدی از سخنان روز پنجشنبه پرزیدنت اوباما می گوید « پذیرفتن محدوده اسراییل به مرزهای ۱۹۶۷ حتی اگر با معاوضه سرزمین ها همراه باشد، تحلیل بردن تلاش ها برای دستیابی به توافق صلحی همه جانبه خواهد بود که شامل حمایت امنیتی واقعی برای اسراییل خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG