لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

کنگره آمریکا و هزینه های مداخله نظامی در لیبی


در جلسه روز گذشته سنای آمریکا که با حضور مقام های ارشد ناتو برگزار شد، فرمانده نیروهای ناتو در لیبی تصریح کرد که فشار همه جانبه نظامی از سوی هم پیمانان ناتو می تواند قذافی را از قدرت برکنار کند.

دریاسالار جیمز استاو ریدیس، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در لیبی گفته است با توجه به توافق بین المللی علیه قذافی اگر از امکاناتی که در اختیار داریم، استفاده کنیم فرصت مناسبی برای برکناری قذافی داریم. این فرمانده آمریکایی در عین حال در مورد مسلح کردن مخالفان قذافی تاکید کرده که شواهدی در دست است که نشان می دهد عوامل حزب الله و القاعده در میان مخالفان وجود دارند و تسلیح بی مطالعه مخالفان می تواند در آینده به زیان ناتو تمام شود.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز سه شنبه هزینه های جنگ لیبی را بیش از ۵۵۰ میلیون دلار تا روز گذشته اعلام کرد. رقمی که موجب نگرانی نمایندگان آمریکایی از هر دو حزب شده است. گر چه وزارت دفاع در نظر دارد این هزینه را در حد ماهیانه ۴۰ میلیون دلار حفظ کند، اما نمایندگان آمریکایی از تقبل هزینه های جنگ در لیبی، زمانی که این کشور با اقتصادی شکننده دست به گریبان است، نگران هستند. جو منچن، سناتور دموکرات ویرجینیای غربی این کار را مشکل آفرین خوانده و می گوید واشنگتن مقادیر زیادی را در جاهای دیگر خرج می کند در حالی که در داخل آمریکا نیاز بیشتری به این منابع مالی وجود دارد. تام رونی، نماینده جمهوریخواه ایالت فلوریدا نیز از انتظارات دولت آقای اوباما در مورد هزینه جنگ و مدت زمان درگیری آمریکا ابراز نگرانی کرده است. وی معتقد است که رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی دوشنبه شب خود در پرداختن به جزییات دخالت نظامی در لیبی، کوتاهی کرده است. سناتور اسکات براون، از ایالت ماساچوست نیز می گوید اعضای کنگره ماه هاست تلاش می کنند تا میلیون ها دلار از هزینه های کشور کاهش دهند در همین حال ما میلیون ها دلار بمب در لیبی می ریزیم.

دریاسالار استاو ریدیس، فرمانده نیروهای آمریکا معتقد است که با مشارکت بیشتر نیروهای ناتو، هزینه مداخله آمریکا در لیبی کاهش خواهد یافت. این در حالی است که روز گذشته دو نماینده جمهوریخواه مجلس، با ارائه لایحه ای خواستار پایان دادن به عملیات نظامی در لیبی شدند مگر آن که کنگره به طور روشن مجوز چنین عملیاتی را صادر کند. این دیدگاه ها نشان می دهد که هنوز پرسش های بسیاری در مورد لیبی در میان نمایندگان وجود دارد که می تواند کار دولت اوباما را در این ارتباط با مشکل مواجه کند.

قرار است روز چهارشنبه ساعت ۵ بعد ازظهر به وقت واشنگتن ،هیلا ری کلینتون وزیر خارجه، رابرت گیتس وزیر دفاع و دریاسالار مایک مولن رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در کنگره حضور داشته باشند و به پرسش های نمایندگان پاسخ دهند.

XS
SM
MD
LG