لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

مخالفت رهبران کنگره آمریکا با سیاست های چین در دیدار با هو جین تائو


مخالفت رهبران کنگره آمریکا با سیاست های چین در دیدار با هو جین تائو
مخالفت رهبران کنگره آمریکا با سیاست های چین در دیدار با هو جین تائو

رهبران کنگره آمریکا روز پنجشنبه، هو جین تائو رییس جمهوری چین را در ملاقاتی خصوصی در ارتباط با مسائل مختلف جاری در چین از جمله حقوق بشر و سقط جنین مورد انتقاد شدید قرار دادند.

ملاقات با سناتور هری رید، رهبر اکثریت دموکرات در سنای آمریکا در ابتدای دیدار هو جین تائو، رییس جمهوری چین گنجانده شده بود. آقای رید پس از این دیدار با صدور بیانیه ای این ملاقات را سازنده توصیف کرد و روابط میان دو کشور در مسائل اقتصادی را بسیار مهم و عمیق خواند. بر اساس بیانیه دفتر سناتور رید مسایل مختلفی نظیر حقوق بشر، کره شمالی، ایران، سودان، تایوان و روابط نظامی میان آمریکا و چین در این ملاقات مطرح شده است. یک روز پیش از این دیدار سناتور رید رهبر چین را یک دیکتاتور خوانده بود.

سناتور جان کری رییس کمیته روابط خارجی سنا نیز که در این ملاقات حضور داشت گفت «با آقای هو در ارتباط با زمینه های مشترک موجود میان دو کشور برای پاسخ گویی به معضلات کنونی جهان، گفت و گو کردیم.» رهبر چین سپس در یک گفت و گوی خصوصی با رهبران کنگره در دفتر جان بینر، رییس مجلس نمایندگان شرکت کرد. یکی از حاضران این جلسه نقل کرده که جان بینر، رییس جمهوری چین را در مورد گزارش های دایر بر وادار کردن زنان به سقط جنین به منظور رعایت برنامه تک فرزندی مورد انتقاد قرار داد. نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان نیز از زندانی کردن لیو شیابائو فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل انتقاد کرده است. چارلز بوستانی جونیور نماینده جمهوری خواه ایالت لوییزیانا و یکی از مسئولان امور آمریکا و چین در کنگره که در جلسه حضور داشت می گوید «آقای هو در دفاع از سیاست های جاری دولتش گفت شما باید به تفاوت هایی که در فرهنگ ما وجود دارد احترام بگذارید.» آقای بوستانی این گفته رهبر چین را این گونه تعبیر می کند که ما مسئله حقوق بشر را به روش خود دنبال می کنیم و شما به طریق خود. در این دیدار پرزیدنت هو جین تائو نزدیک به ۲۵ دقیقه را صرف پاسخگویی به پرسش های آقای بینر کرد و فرصت کمی را برای خانم پلوسی در طرح نکاتش باقی گذاشت.

XS
SM
MD
LG