لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

طوفان «هیلاری» مکزیک و جنوب غربی آمریکا را با سیلاب فاجعه‌بار تهدید می‌کند


تصویر ماهواره‌ای از طوفان هیلاری. ۱۸ اوت، ۲۰۲۳.
تصویر ماهواره‌ای از طوفان هیلاری. ۱۸ اوت، ۲۰۲۳.

مرکز ملی طوفان ایالات متحده روز شنبه ۱۸ اوت، هشدار داد که طوفان استوایی هیلاری به سوی ایالت باها کالیفرنیای مکزیک در حرکت است و پیشروی‌اش به سمت جنوب غربی آمریکا، می‌تواند همراه با سیلاب‌های فاجعه‌بار و خطرات جانی باشد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، گفته است که آژانس مدیریت اضطراری فدرال (فیما) کارکنان و تجهیزات خود را از قبل در منطقه مستقر کرده است.

او روز جمعه ۱۷ اوت در کمپ‌دیوید گفت: «از همه کسانی که در مسیر این طوفان هستند، می‌خواهم اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند و به راهنمایی‌های مقامات دولتی و محلی گوش دهند».

مقامات ایالت کالیفرنیا تلاش کردند تا بی‌خانمان‌ها را از خیابان‌ها به سرپناه‌های تعیین شده منتقل کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انتظار می‌رود که طوفان هیلاری شنبه شب وارد شبه جزیره یوکاتان شود و سپس به سمت شمال حرکت کند و به عنوان اولین طوفان استوایی که در ۸۴ سال گذشته جنوب کالیفرنیا را در می‌نوردد، در تاریخ ثبت شود.

سرعت این طوفان در اوایل روز شنبه از ۲۱۵ کیلومتر در ساعت به ۱۴۵ کیلومتر در ساعت کاهش یافت اما همچنان در رده ۴ باقی ماند.

به گفته مقامات، طوفان هیلاری ممکن است موجب بارندگی‌های شدیدی در جنوب غربی ایالات متحده شود. آنها پیش‌بینی کردند که بخش‌هایی از جنوب کالیفرنیا و جنوب نوادا شاهد ۲۵ سانتی متر باران باشد.

جف مسترز، کارشناس هواشناسی، گفت که این منطقه ممکن است هر قرن یک بار با چنین بارندگی‌ای مواجه شود و احتمال زیادی وجود دارد که ایالت نوادا، رکورد بارندگی تمام دوران خود را بشکند.

XS
SM
MD
LG