لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

حجاب اجباری | کیهان: حکومت در برابر بدحجابی بایستد؛ نماینده مجلس: دین بازیچه «چند فاسدالعقیده» نیست


زنان بدون حجاب اجباری. آرشیو
زنان بدون حجاب اجباری. آرشیو

همزمان با مخالفت‌های عمومی با حجاب اجباری در ایران، یک نماینده مجلس شورای اسلامی از ستاد «امر به معروف» خواسته در رفتارش تجدید نظر کند. اما کیهان، روزنامه‌ای که زیر نظر نماینده علی خامنه‌ای اداره می‌شود، خواستار برخورد جدی‌تر با مخالفان حجاب اجباری شده است.

روزنامه «کیهان» چاپ تهران در شماره روز سه‌شنبه پانزدهم فروردین‌ماه خود با ادعای اینکه «حجاب و پوشش اسلامی» یک «حکم الهی و واجبی شرعی» محسوب می‌شود، مدعی شده که این اجبار اجتماعی دارای «بعد اجتماعی» است و «حکومت اسلامی موظف است در برابر بروز حرام اجتماعی و تظاهر به حرام بایستد» و از آن جلوگیری کند.

این رسانه که از محل بودجه عمومی کشور اداره می‌شود، همچنین نوشته است: «اکثر فقهای طراز اول شیعه» برای هر «فعل حرام یا ترک فعل واجب» قائل به «مجازات» از سوی حاکم شرع بوده‌اند و حتی برای «ترک نماز واجب» که این امر ذکر شده است.

در هفته‌های اخیر به موازات افزایش اعتراضات عمومی به حجاب اجباری ، بیان سخنان تند و گاه تهدیدآمیز برخی چهره‌های دینی و حکومنی خطاب به این افراد نیز افزایش یافته است.

از سوی دیگر، برخی افراد همچون محمدهادی رحیمی‌صادق، مدیر حوزه علمیه استان تهران نیز پا را فراتر نهاده و اظهار داشته‌اند که به «بی‌حجابان» نباید «خدمات دولتی، حمل و نقل و حق خرید از فروشگاه‌ها» داده شود.

حال مجتبی توانگر، نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به کاظم صدیقی، رئیس ستاد «امر به معروف و نهی از منکر» و نماینده علی خامنه‌ای در نمازجمعه‌های تهران نوشته است: «دین خدا بازیچه و متاع دنیوی چند ظاهرالصلاح فاسدالعقیده نیست.»

این عضو عضو شورای مرکزی فراکسیون انقلاب اسلامی در ادامه نامه خود با اشاره به «شرایط معیشتی مردم»، یکی از «مهم‌ترین وجوه امر به معروف و نهی از منکر» را حوزه «معیشت و اقتصاد» اعلام کرده است.

کاظم صدیقی دوازدهم فروردین‌ماه در «مسجد جمکران» که نزدیک شهر قم و محلی خاص برای برخی شیعیان است، اظهار داشته بود: مجلس، جلوی «طرح عفاف و حجاب» را گرفته است و مردم باید «وکلای خود در مجلس» را «بازخواست» کنند.

XS
SM
MD
LG