لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

یک مقام ارشد سازمان ملل از ادامه سرکوب‌های خشونت‌آمیز در ایران انتقاد کرد


ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، می‌گوید کماکان گزارش‌هایی از سرکوب‌های خشونت‌آمیز شامل بازداشت‌های گسترده زنان و دختران در ایران به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری دریافت می‌کند.

او در گزارش خود به پنجاه‌و‌ششمین جلسه شورای حقوق بشر، ضمن اشاره به اقدامات جدید جمهوری اسلامی در اجرای قوانین حجاب اجباری گفت که با لایحه «حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب»، اقدامات بازدارنده و تنبیهی بیشتری برای زنان و دختران اعمال خواهد شد.


ولکر تورک تأکید کرد که هیچ کشوری از پسرفت در مسأله حقوق زنان مصون نیست و گفت همه باید در مقابله با این عقب‌گرد هوشیار باشند و روایات نادرست را به چالش بکشند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، خواستار احترام به حق آزادی بیان و تجمع و حفاظت از خبرنگاران شد.

این اظهارات در شرایطی است پخش تصاویر بازداشت خشونت آمیز دو زن توسط گشت‌ارشاد، در روز یکشنبه ۲۷ خرداد در شبکه‌های اجتماعی، سرکوب زنان به بهانه حجاب اجباری را با طفره رفتن کاندیداهای حکومت از پذیرش مسئولیت و سوابق خود در حمایت از گشت‌ارشاد و حجاب‌بان‌ها، به موضوع روز کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل کرده است.

ولکر تورک همچنین درخواست خود برای توقف فوری مجازات اعدام را با توجه به افزایش شمار اعدام‌ها توسط جمهوری اسلامی از ابتدای سال جاری میلادی، تکرار کرد.

ولکر تورک در این گزارش به تشریح وضعیت نگران کننده حقوق یشر در نقاط مختلف جهان نیز پرداخته است.

در این گزارش گفته می‌شود که تعداد غیرنظامیان کشته شده در درگیری‌های مسلحانه در جهان ۷۲ درصد افزایش یافته است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارش خود یادآور می‌شود که در سال گذشته میلادی به «گونه وحشتناکی» تعداد زنان کشته شده دو برابر و کودکان سه برابر شده است.

ولکر تورک در بخشی از گزارش خود نسبت به افزایش حملات لفظی تهاجمی فزاینده، تهدیدها، اقدامات تلافی‌جویانه، و کارزارهای رسانه‌های اجتماعی خشونت‌آمیز علیه نهادها و سازمان‌های بین‌المللی، از جمله سازمان ملل متحد، کمیساریای عالی حقوق بشر، دیوان بین‌المللی دادگستری، و دیوان کیفری بین‌المللی، ابراز نگرانی کرد.

او از تمامی کشورهای جهان خواست تا به تعهد مشترک خود برای رعایت حقوق بشر وفادار باشند، زیرا یک نظام حقوق بشری قوی و موثر برای همکاری سازنده چند جانبه و ایجاد آینده‌ای بهتر برای مردم و کره زمین حیاتی است.

XS
SM
MD
LG