لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

هه‌نگاو: ۶۷ زندانی در یک ماه اعدام شدند


سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» روز شنبه ۱۲ خرداد، خبر داد که طی ماه گذشته میلادی، دست‌کم حکم اعدام ۶۷ زندانی در زندان‌های جمهوری اسلامی به اجرا در آمده است.

به گزارش مرکز آمار و اسناد این سازمان، در ماه مه سال جاری میلادی، هویت ۶۶ تن از این زندانیان برای هه‌نگاو احراز شده است.

به گزارش هه‌نگاو، بیشترین حکم اعدام زندانیان در زندان‌های استان‌ آذربایجان‌غربی (ارومیه) با ۱۳ مورد اجرا شده است. استان‌های البرز با ۱۰ مورد، اصفهان با ۷ مورد، فارس ۶ مورد، کرمان و آذربایجان‌شرقی هر کدام با ۵ مورد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

در هر یک از زندان‌های استان‌های اردبیل و قم ۴ مورد، قزوین ۳ مورد، ایلام، خراسان رضوی، زنجان و گلستان هر کدام ۲ مورد و در زندان‌های استان‌های کرمانشاه (کرماشان) و سمنان هر کدام یک مورد اعدام ثبت شده است.

این گزارش حاکی از آن است که «۳۷ درصد از احکام اعدام مربوط به زندانیان کرد، ۲۵ تن، بوده است. همچنین ۱۵ زندانی تُرک، ۵ زندانی بلوچ و ۳ زندانی تبعه کشور افغانستان نیز اعدام شده‌اند.»

این سازمان حقوق بشری اشاره کرد که در ماه میلادی گذشته، «حکم اعدام دو زندانی مذهبی و عقیدتی کرد به نام‌های خسرو بشارت و انور خضری در زندان قزلحصار کرج اجرا شده است.»

بر اساس این گزارش، همچنین حکم اعدام یک کودک اهل میاندوآب به نام رامین سعادت در زندان مرکزی این شهر اجرا شده است.

علاوه بر این، در این مدت، دست‌کم حکم اعدام چهار زن در زندان‌های جمهوری اسلامی اجرا شده است. اسامی این زندانیان فریبا محمدزهی زندانی اهل زاهدان در زندان کرمان، راضیه اهل مشهد در زندان وکیل‌آباد مشهد، پروین موسوی اهل مراغه در زندان ارومیه و فاطمه عبدالله‌پور اهل نیشابور در زندان مرکزی نیشابور است.

هه‌نگاو اشاره کرد که آمار اعدام ها در ماه مه نسبت به ماه آوریل که ۷۷ زندانی اعدام شده بودند، ۱۰ مورد، معادل ۱۳٪ کاهش داشته است.

در همین حال، سازمان حقوق بشر ایران روز جمعه ۱۱ خرداد، خبر داد ۶ زندانی، ازجمله یک کودک-مجرم به نام «عارف رسولی» که گفته می‌شود در سن ۱۷ سالگی مرتکب «قتل عمد»‌ شده بود، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان مرکزی شیراز (عادل‌آباد) منتقل شده‌‌‌‌‌‌اند.

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل روز نهم خرداد، با انتشار گزارش سالانه خود درباره مجازات‌ اعدام در نقاط مختلف جهان، اعلام کرد که افزایش شدید و ۴۸ درصدی موارد اعدام در ایران باعث افزایش آمار جهانی شده است.

به گفته این نهاد حقوق بشری، تعداد اعدام‌های ثبت شده در سال گذشته میلادی در کشورهای خاورمیانه، از جمله ایران، افزایش یافته و به بیشترین میزان خود در نزدیک به یک دهه اخیر رسیده است.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، سال گذشته در مجموع ۱۱۵۳ حکم اعدام در نقاط مختلف جهان اجرا شده است که نسبت به دو سال پیش حدود ۳۰ درصد افزایش دارد.

این آمار شامل هزاران حکم اعدام در چین نمی‌شود، زیرا به دلیل پنهان‌کاری حکومت این کشور، اطلاعاتی در این رابطه موجود نیست.

به گفته این سازمان، یکی از دلایل افزایش آمار جهانی اعدام، اجرای گسترده این مجازات در ایران بوده است.

این نهاد حقوق بشری می‌گوید که جمهوری اسلامی سال گذشته دست‌کم ۸۵۳ تن را اعدام کرده است. این تعداد در سال پیش از آن ۵۷۶ تن بوده است.

XS
SM
MD
LG