لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

اظهارات وزیر بهداشت جمهوری اسلامی در مورد صادرات داروهای ایرانی به «۴۰ کشور» در سایه کمبود و گرانی دارو در داخل


بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت دولت رئیسی می‌گوید داروهای ایرانی به «۴۰ کشور دنیا» صادر خواهند شد. او گفت بسیاری از کشورها، داروهای ایرانی را «مؤثر و موفق» می‌دانند.

این اظهارات وزیر بهداشت در حالی مطرح می‌شود که کشور بارها با معضل کمبود و گرانی دارو روبرو شده و داروی بیماران خاص همچنان نایاب است.

عین‌اللهی می‌گوید در یک سال گذشته، ۳۳ خط تولید داروهای جدید ایجاد شده و ۷۵ داروی جدید به بازار عرضه شده است.

اظهارات وزیر بهداشت جمهوری اسلامی در مورد تولید و صا‌درات داروی ایرانی به خارج در حالی مطرح می‌شود که کشور بارها با معضل کمبود و گرانی دارو روبرو شده و داروی بیماران خاص همچنان نایاب است.

بسیاری جان خود را به دلیل نبود دارو از دست می‌دهند، از جمله اکرم امینی، روزنامه‌نگار مبتلا به سرطان که از نبود داروی سرطان گله‌مند بود و در نهایت از دنیا رفت.

در خرداد ماه، رئیس انجمن تالاسمی ایران گفت آمار مرگ و میر این بیماری از اردیبهشت سال ۱۳۹۷، رشدی ۶ برابری داشته است و سالانه ۲۶۰ بیمار تالاسمی به دلیل «کمبود و نبود» دارو جان‌شان را از دست می‌دهند.

یونس عرب افزود که داروهای ساخت ایران روی این بیماران جواب نمی‌دهد.

استفاده از مواد اولیه نامرغوب در تولید داروهای داخلی و عوارض ناشی از مصرف آنها از جمله مسائلی است که در رابطه با داروهای ساخت داخل مطرح شده است.

مقامات جمهوری اسلامی دلیل معضل کمبود دارو را گردن تحریم‌های غرب می‌اندازند.

شماری از متخصصان در گذشته به این موضوع اشاره کرده‌اند که مقامات، به اسم تحریم، جلوی واردات داروی «دسفرال» برای بیماران مبتلا به تالاسمی را گرفتند تا محصول «بی‌کیفیت» داخلی از جمله تولید شرکت «اسوه» به فروش برود.


آمریکا بارها اعلام کرده است که صادرات اقلام بشر‌دوستانه، خصوصا لوازم دارویی و حتی بهداشتی به ایران از تحریم معاف است و بر اساس آمارهای رسمی اتحادیه اروپا، ۲۷ عضو این نهاد، در هشت ماهه سال ۱۴۰۰ بیش از ۲.۴ میلیارد دلار به ایران صادرات داشته‌اند.

ایران از لحاظ صادرات دارو در جایگاه ۸۵ دنیا نشسته است.

داده‌های سایت «صادرکننده‌های برتر دنیا» در سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد که در بخش صادرات دارو، اسرائیل با فروش ۳ میلیارد و ۴۷۱ میلیون و ۷۶۴ هزار دلار، رتبه ۲۱ در دنیا و اول در منطقه را کسب کرده است.
بر اساس این آمار، ترکیه رتبه ۲۹، قبرس رتبه ۴۶، پاکستان رتبه ۵۲، امارات متحده عربی رتبه ۶۱ را به دست آورده‌اند.

عین‌اللهی بار دیگر در سخنان اخیرش ایران را «یکی از موفق‌ترین کشورهای منطقه» در مهار کرونا خواند و به تولید شش واکسن داخلی کووید-۱۹ اشاره کرد.

آمار رسمی مرگ و میر به دست آمده از کشورها توسط «دنیای ما در قالب آمار» -که در ایران به گفته کارشناسان به مراتب پایین‌تر از آمار واقعی است - نشان می‌دهد ایران بیشترین مرگ و‌میر ناشی از کرونا را در منطقه داشته است.

مقایسه مرگ و میر کرونا در چند کشور منطقه
مقایسه مرگ و میر کرونا در چند کشور منطقه

از نظر واکسیناسیون نیز، پژوهش تازه‌ای با مشارکت شماری از محققان ایرانی و تمرکز بر «سرعت واکسیناسیون» منتشر شده است که نشان می‌دهد اگر ایران واکسیناسیون کووید-۱۹ را مطابق مدل ترکیه پیش می‌برد، در مقایسه با میزان مرگ و میر کنونی، از ۵۰ هزار مورد مرگ دیگر می‌توانست پیش‌گیری شود.

بر اساس همین مدل، اگر ایران واکسیناسیون را مطابق مدل بحرین پیش می‌برد، از ۷۵ هزار و ۳۰۰ مورد مرگ، به خصوص در سن‌های بالای ۵۰ سال پیشگیری می‌شد.

ارجحیت تولید داخلی واکسن و ممنوعیت واکسن‌های غربی توسط علی خامنه‌ای از دلایل کندی واکسیناسیون کرونا در ایران بوده است که به مرگ ده‌ها هزار نفر منجر شد.

XS
SM
MD
LG