لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

بازنشستگی زودهنگام ممکن است طول عمر را کم کند


تصویر آرشیوی از اعتراض فرانسوی که به لایحه اصلاح سیستم بازنشستگی در فرانسه.
تصویر آرشیوی از اعتراض فرانسوی که به لایحه اصلاح سیستم بازنشستگی در فرانسه.

در خیلی از کشورها از جمله فرانسه، تصمیم دولت برای بالا بردن سن بازنشستگی با اعتراضات گسترده ای روبرو شده است؛ اما یک تحقیق جدید می گوید بازنشستگی پیش از موعد، ممکن است مرگ زودرس را در پی داشته باشد.

بر اساس نتایج پژوهش "رابطه بازنشستگی و مرگ" که در آمریکا انجام شده است، با توجه به وضعیت سلامتی، تحصیلی و مالی افراد بازنشسته که در آن شرکت داشتند، کسانی که دست کم یک سال بیشتر از ۶۵ سالگی کار کردند، خطر مرگ (با هر علتی) را کاهش دادند؛ بطوری که افراد سالم ۱۱ درصد و افرادی که از وضعیت سلامتی کافی برخوردار نبودند ۹ درصد خطر مرگ خود را کمتر کردند.

این تحقیق ۱۸ سال طول کشید و نتایج آن در نشریه "اپیدمیولوژی و سلامت جامعه" منتشر شده و بودجه آن را موسسه ملی سالخوردگی آمریکا تامین کرده است.

با این حال، دست کم یک تحقیق نشان می دهد که افراد حتی اگر از وضعیت سلامتی بهتری برخوردار نباشند، باز هم در دوران بازنشستگی خوشحال تر هستند؛ اما در کل شواهد در این موارد چندان روشن نیست.

به نوشته گاردین، پژوهش دیگری در همین زمینه در اسرائیل، که بر روی ۲۳۷۴ نفر انجام شد، می گوید کسانی که زودتر بازنشسته شدند، طول عمر برابری با کسانی که پیش از موعد بازنشسته نشدند، داشتند.

یک پژوهش آلمانی در سال ۲۰۰۹ نیز می گوید، افراد سالم تری که زودتر از ۶۱ سالگی بازنشسته شوند، ممکن است از کسانی که به کار و فعالیت کردن ادامه دهند، بیشتر عمر کنند.

به گزارش گاردین، با این حال این تحقیق، مثل برخی از پژوهش های دیگر، ممکن است به طور کامل وضعیت شغلی افراد مختلف، مثل فعالیت های فیزیکی و کار با ماشین آلات یا شرایط کارهای دفتری و اداری (پشت میز نشینی) را در نظر نگرفته باشد.

بر اساس یک پژوهش دیگر که در سوئد صورت گرفته است، زنان شاغل در حوزه هایی که نیاز به فعالیت بدنی ندارد، در صورت بازنشستگی، بیشتر در معرض مرگ ناشی از بیماری های قلبی خواهند بود؛ در مقایسه با کسانی که به کار در چنین مشاغلی ادامه می دهند که خطر بیماری های قلبی آنها را به نسبت کمتر تهدید می کند.

از سوی دیگر، یک پژوهش دیگر سوئدی نیز می گوید، افسران ارتش که زودتر بازنشسته شدند، خطر مرگ تا ۷۰ سالگی را به میزان ۲۶ درصد کاهش دادند.

با این حال، "چنکای وو" پژوهشگر اصلی تحقیق "رابطه بازنشستگی و مرگ" در آمریکا می گوید، اگر کسی می تواند زودتر خود را بازنشسته کند، و در عین از سلامتی برخوردار است، نباید بازنشستگی خود را به خاطر ترس از مرگ به تاخیر بیاندازد.

او می گوید، شاید آنچه "کار" نشان دهنده آن است باعث افزایش عمر می شود و نه صرف شاغل بودن. این پژوهشگر می گوید: "فعال بودن و مشارکت در کارهای داوطلبانه، قطعا منافع زیادی برای بازنشستگان به همراه خواهد داشت، همان منافعی که شاغل بودن برای آنها به ارمغان می آورد."

XS
SM
MD
LG