لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

زندگی زیر تهدید گدازه های آتشفشانی در هاوایی


ساکنان شهر کوچکِ پاهوآ در بیگ آیلندِ هاوایی با تهدیدی از سوی آتشفشان کیلااوآ روبرو روبرو هستند. مایک اُسولیوان در گزارش زیر می گوید که مردم با احتیاط به گدازه های روان چشم دوخته اند.

کیلااوآ، یکی از فعال ترین آتشفشان های روی زمین است که بیش از سی سال فعال بوده و فوران داشته است اما خروج گدازه ها از یک دهانه نزدیک به شهر پاهوآ، که از خرداد ماه آغاز شده به سمت شهر هیلو روان شده است و نقاطی که این گدازه ها سرد و خاموش شده به جاذبه های توریستی تبدیل شده. جیم کاه واهی، که از دانشمندان رصدخانه آتشفشان های هاوایی است می گوید جریان آتشفشانی متناوب است: «برای یک دوره کوتاه ما در تلاش بودیم تا فعالیت های این آتشفشان را پیش بینی کنیم اما به دلیل ویژگی خاص این آتشفشان و شروع و توقف فعالیت آن پیش بینی ها اشتباه از آب درآمد. هنوز هم در تلاشیم تا دستکم بدترین حالات را برای مردم پیش بینی کنیم ولی متاسفانه این امکان تنها در یکی دو روز پیش از فعال شدن آتشفشان وجود دارد. »

بروس هافتون، در دانشگاه هاوایی با استفاده از عکاسی پر سرعت این تحولات را بررسی و در مورد آن تحقیق می کند. او می گوید درک ما از آتشفشان با تحقیقات پژوهشگران دیگر رشته های علمی بهتر شده: «کمی از شیمی، فیزیک، و حتی علوم اجتماعی. این که ما با چه دقتی رفتار آتشفشان را پیش بینی کنیم چندان مهم نیست چرا که اگر رفتار جامعه در واکنش به آن نامناسب باشد یک فاجعه به بار می آید.»

در پاهوآ در حالی که گدازه ها به 500 متری بزرگراه های محلی رسیده اند، جلسات هفتگی به روز رسانی ساکنان تشکیل می شود. اما این بی اطمینانی از اوضاع، زندگی را برای ساکنین جزیره دشوار کرده است.

کارل راگان، کارمند گروه امداد رسانی کلیسا برای حوادث ناگوار می گوید: «بحران کنونی میزان استرس و فشار وارد بر خانواده ها و روابط بین افراد و همچنین فشاری است که بر کودکان وارد می شود. »

دَرِن روزاریو، رئیس آتش نشانی محلی هاوایی می گوید گدازه ها تغییرات دراز مدتی را موجب شده اند: «جریان گدازه ها اثرات خود را برای صدها سال باقی می گذارد. گدازه های سرد شده ای که دیگر به سنگ بدل شده اند سال های سال باقی می مانند. همین امر دلیل به وجود آمدن این جزیره ها و به طبع آن حضور ما در قالب یک ایالت است.»

روزاریو می گوید آتشفشان بخشی از زندگی در جزایر هاوایی ست.

XS
SM
MD
LG