لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۲

حمید ابوطالبی، مشاور حسن روحانی: «هر چه فلاکت بر سر ایران باریده» از روسیه است


دیدار علی خامنه‌ای و ولادیمیر پوتین در تهران. ١٩ ژوئیه ٢٠٢٢

مشاور سیاسی رئیس جمهوری سابق ایران با انتقاد شدید از سیاست خارجی تهران در قبال مسکو گفت: در تاریخ معاصر ایران «هر چه بدبختی و فلاکت بر سر این کشور باریده از قبل روسیه بوده است.»

به گزارش خبرآنلاین، حمید ابوطالبی گفت مسکو برای این که تهران شریک تحریم‌هایش شود، ایران «را در سازمان ملل و شورای امنیت نابود کرد» و جمهوری اسلامی را با پهپادها «به بحران اوکراین کشاند.»

او سپس چند پرسش در مورد رویکرد تاریخی روسیه در قبال ایران مطرح کرد و گفت: «کدام یکی از کشورهای جهان به غیر از روسیه پایتخت کشور ما را اشغال کرده است؟ آیا ملت ایران باید هزینه‌های روسیه را بپردازد؟ اوکراین کجا مسئله ما بود؟ ما که روابط بسیار خوبی با اوکراین داشتیم.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روسیه را شریک نزدیک حکومت خود می‌داند و بارها در تهران میزبان ولادیمیر پوتین بوده است. او از جنگ پوتین علیه اوکراین هم حمایت کرده و غرب و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را سرزنش کرده است.

ابوطالبی بدون نام‌بردن از خامنه‌ای گفت: «می گویند ناتو دارد گسترش پیدا می‌کند! مگر ما تازه با ناتو هم مرز شده ایم؟ از قبل از انقلاب بزرگترین پایگاه نظامی ناتو در ترکیه هم مرز ما است. ناگهان ناتو شد مسئله ما؟ گسترش ناتو به سمت روس‌هاست! ما باید از روسیه دفاع کنیم؟ مگر روس‌ها از ما دفاع می‌کنند؟»

او چند روز پیش هم عمده مشکلات داخلی کشور را ناشی از سیاست خارجی نادرست تهران دانسته و گفته بود که جمهوری اسلامی دچار سردرگمی استراتژیک شده است.

به گفته حمید ابوطالبی منافع ملی جایگاه خود را در سیاست خارجی کشور از دست داده است. ابوطالبی گفت ساختارها و کارگزارها توان حل بحران سردرگمی استراتژیک را ندارد.

XS
SM
MD
LG