لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

برخی گزارش‌ها می‌گوید متهم ردیف اول پرونده ارزی از فرودگاه امام به نجف رفت؛ فرار یک دانه‌درشت دیگر از دست قوه قضائیه


سالار آقاخان متهم اول پرونده مربوط به فساد بانک مرکزی در جلسات دادگاه حضور ندارد و محاکماتش غیابی است
سالار آقاخان متهم اول پرونده مربوط به فساد بانک مرکزی در جلسات دادگاه حضور ندارد و محاکماتش غیابی است

پس از رسانه‌‌ا‌ی شدن خبر فرار «سالار آقاخان» متهم ردیف اول پرونده فساد در بانک مرکزی ایران این بار روزنامه شرق در گزارشی نوشت که او به نجف رفته است.

روزنامه شرق روز چهارشنبه ۲۳ مرداد به نقل از یک منبع آگاه نوشت که او زمانی که آزاد شده، ممنوع‌الخروج نبود و بر اساس اظهارات منابع مطلع، سالار آقاخان به صورت رسمی در ۲۰ اسفند ۹۷ از طریق فرودگاه امام‌خمینی به عراق و شهر نجف رفته است.

بحران های ارزی در ایران در پی اعلام خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران اوج گرفت که در پی آن پرونده‌های اخلالگران بازار ارز تشکیل شد.از سوی دیگر برخی از متهمان این پرونده‌های از افراد دولتی هستند که معمولا با قید وثیقه آزاد می‌شوند.

ایالات متحده بارها فساد گسترده و نهادینه در ارکان حاکمیت ایران و ماجراجویی‌های خارجی رژیم این کشور را محکوم کرده و آن را از مهمترین عوامل مشکلات متعدد اقتصادی مردم ایران، برشمرده است.

حکومت ایران در حالی مدعی مبارزه با فساد است که در مواجه با افراد خودی، چندان سختگیر نیست. مثلا این هفته «حسن میرکاظمی» معروف به «حسن رعیت» از جمله لباس‌ شخصی‌های حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸، به اتهام فساد مالی بازداشت شد اما سخنگوی قوه قضائیه درباره بازداشت او گفت: «درباره عناوین اتهامی به لحاظ اینکه پرونده در مرحله اولیه است باید در رسیدگی‌های بعدی اعلام شود.»

در همین نشست خبری، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه درباره بازداشت نوشین جعفری عکاس حوزه تئاتر و سینما گفت: او «نه به لحاظ عکاس بودن بلکه به لحاظ اهانتی که به مقدسات به حضرت سیدالشهدا و عزاداری آن امام اهانت شده بود و همچنین تبلیغی که علیه نظام جمهوری اسلامی ایران در مطلب منتشره آمده بود تحت تعقیب قرار گرفت.»

آقاخان کیست؟

«سالار آقاخان» از جمله اخلالگران بازار ارز در ایران است که از او به عنوان «عامل بانک مرکزی» در توزیع ارز نیز یاد می‌شود و در پرونده ارزی تشکیل شده متهم ردیف اول محسوب‌می‌شود که در حال حاضر فراری است.

شرق همچنین سابقه همکاری آقاخان با بانک مرکزی را از سال ۹۴ عنوان کرده و نوشت که آقاخان در سال ۹۵ طی نامه‌ای رسمی از سوی صرافی بانک انصار به عنوان نماینده این صرافی به بانک مرکزی معرفی شد و در سال ۹۶ که بازار ارز رو به آشفتگی می‌رفت، او به عنوان یک مهره مهم در بانک مرکزی «وظیفه فروش ارز فردایی و کمک به مدیریت بازار» را بر عهده گرفت.

بنابر این گزارش در نیمه دوم سال ۹۶ با درخواست بانک مرکزی قرار شد آقاخان بدون آنکه کارمزدی دریافت کند؛ ارز مورد نظر را در بازار به فروش برساند و ریال آن را به بانک مرکزی بازگرداند.‌ براساس کیفرخواست مجموع این وجوه نیز در نهایت به بانک مرکزی بازگردانده شده است.

از جمله اتهامات سالار آقاخان که ۲۸ساله است، «مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و دو پرداخت رشوه به میزان ۱۱۸ هزار دلار به متهم میثم خدایی و نیز پرداخت رشوه به متهم سید رسول سجاد مدیر بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی» عنوان شده است.

پیشتر تسنیم نوشته بود که «بر خلاف آنچه تصور می‌شود، آقاخان در جلسات دادگاهی که این روزها برای مسئولان و مقامات سابق بانک مرکزی از جمله سیف و عراقچی برگزار می‌شود و متهم ردیف اول پرونده نیز هست، حضور ندارد و محاکماتش غیابی است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG