لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۰

معترضان ویتنامی کارخانه های چینی را آتش زدند


تظاهرات کنندگان در جنوب ویتنام در اعتراض به تصمیم پکن برای نصب یک سکوی نفتی در آب های مورد مناقشه با ویتنام در دریای جنوب چین، چندین کارخانه چینی را به آتش کشیدند.

نا آرامی ها در استان جنوبی بینه دونگ روز سه شنبه آغاز شد. هزاران نفر از کارگران از محل کار خود بیرون رفتند و به تظاهرات بزرگ علیه چین پیوستند.

تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه های اجتماعی شمار زیادی از ویتنامی ها را نشان می دهد که یونیفرم های کارگری به تن دارند و مقابل کارخانه هایی که اسامی چینی دارند، تجمع کرده و پرچم های ملی خود را تکان می دهند و علیه چین شعار می دهند و بوق موتورهایشان را به صدا در می آورند.

مقامات پارک صنعتی ویتنام-سنگاپور می گویند دست کم ۳ کارخانه چینی به آتش کشیده شد و اموال آنها به غارت رفت. برخی دیگر می گویند به ۱۰ کارخانه چینی حمله شد.

در اقدامی غیر معمول، دولت ویتنام اجازه داد که تظاهرات ضد چینی آخر هفته در سراسر ویتنام انجام شود و رسانه دولتی که به شدت کنترل می شود، اجازه یافت اخبار تظاهرات علیه چین را پوشش دهد.

در حالی که عموم مردم ویتنام از اعتراضات ضد چینی برای نشان دادن عرق ملی خود حمایت می کنند، برخی نسبت به عواقب اقتصادی آن هشدار می دهند.

چین هنوز به حوادث ویتنام واکنشی نشان نداده است.
XS
SM
MD
LG