لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

متون توراتی احتمالا پیش از آنچه تصور می‌شد نوشته شده‌اند


متنی نوشته شده بر سفالینه کشف شده در جنوب اسرائیل که قدمتش به ۶۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد.
متنی نوشته شده بر سفالینه کشف شده در جنوب اسرائیل که قدمتش به ۶۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد.

ریاضی دانان و باستان شناسان اسرائیلی می گویند شواهدی یافته اند مبنی بر این که متون توراتی، احتمالا پیش از آن که برخی دانشمندان گمان می کنند نوشته شده است.

گروهی از محققان در دانشگاه تل آویو، با استفاده از تکنولوژی تحلیل دست خط - شبیه به روشی که نهادهای امنیتی و بانک ها برای تحلیل امضای افراد استفاده می کنند - می گویند مجموعه معروفی از سنگ نوشته های عبری باستانی، که قدمتشان ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تخمین زده شده، دست کم توسط شش نفر نوشته شده است.

با آن که این سنگ نوشته ها متون تورات باستانی نیست، اما این کشف نشان می دهد که در دوران یهودیت باستان، سواد گسترش داشت و همین امر، نگارش آثار توراتی را تقویت می کند.

این یافته ها که روز دوشنبه توسط نشریه آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده، در بحث دیرینه درباره زمان گردآوری متون توراتی نکات جدیدی مطرح می کند مبنی بر این که، آیا کار قبل از حمله به بابل و نابودی اورشلیم در ۵۸۶ قبل از میلاد بوده یا بعد از آن؟

در سال های اخیر بسیاری از دانشمندان زمان گردآوری بخشی از متون توراتی، از کتاب یوشع تا کتاب دوم پادشاهان، به دوره پس از تصرف بابل نسبت می دهند. این تئوری می گوید متون توراتی در نتیجه تبعید ساکنین اورشلیم به بابل صورت گرفت، زمانی که نویسندگان شروع کردند به اندیشیدن درباره گذشته و تاریخ خود.

اعضای این گروه پژوهشی ۱۶ متن نگاشته شده با جوهر بر سرامیک را، که در یک باروی نظامی باستانی در جنوب اسرائیل کشف شد، مورد آزمایش قرار داده و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته تصویری سازی حروف از بین رفته را بازسازی، و سپس با استفاده از الگوریتم کامپیوتری، تفاوت بین دست خط ها را بررسی کردند.

این نخستین بار است که تکنولوژی فوق در کاری با این ماهیت مورد استفاده قرار گرفته است.

سنگ نوشته های این تحقیق متون توراتی نیستند، بلکه حرکت سربازان و هزینه های آنها، و سلسله مراتب فرماندهی ارتش را به جزئیات مطرح می کند. زبان به کار گرفته شده در این سنگ نوشته ها، نشان می دهد خطاط های حرفه ای آنها را ننوشته اند و همچنین موقعیت دور افتاده دژ نظامی، نشان دهنده گسترش سواد در آن زمان است.

میزان بالای باسوادی این ایده را تقویت می کند که برخی متون توراتی تا قبل از آن زمان نگارش شده بوده است. به عنوان مثال، قدمت متون موسوم به طومارهای دریای مرده (بحر المیت)، که کهن ترین مجموعه نسخ های توراتی است، به قرن ها قبل از زمان فوق برمی گردد.

XS
SM
MD
LG