لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۹

کشف قطعات موزائیک باستانی در اسرائیل


مسئولان اداره آثار باستانی اسرائیل از به نمایش گذاشتن قطعات موزائیکی بسیار نفیسی خبر می دهند که به گفته آنها بطور تصادفی در جایی که زمانی در دوران روم و بیزانتین محله ای ثروتمند بود، کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این موزائیک رنگین که حدود ۱۱ متر عرض و ۱۳ متر طول دارد، در ناحیه لود در مرکز اسرائیل کشف شده و عقیده بر این است که سنگفرش حیاط یک "ویلای باشکوه" بود.

این دومین بار است که چنین موزائیکی در منطقه پیدا می شود. قطعه ای که در دهه ۱۹۹۰ میلادی کشف شد، کفپوش اتاق نشیمن ویلایی متعلق به ۱۷۰۰ سال پیش بود، و از آن هنگام در موزه های معروف سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است.

مسئولان اداره آثار باستانی اسرائیل، نخستین موزائیک یافت شده را - که منقش به تصاویر شیرهای غرّان، فیل های در حال جنگ، زرافه و دولفین است - زیباترین در نوع خود در اسرائیل توصیف کرده اند.

تصاویر روی موزائیک تازه کشف شده، حیوانات شکارچی و شکار شده، ماهی، دسته های گل در سبد، و پرندگان را شامل می شود.

به گفته مدیر عملیات حفاری "کیفیت تصاویری که در این موزائیک نقش بسته، توانایی هنری بسیار پیشرفته ای را به نمایش می گذارد."

"لود" در دوران باستان "دیوسپولیس" شناخته می شد، و پایتخت منطقه بود. امروز در نزدیکی فرودگاه بین المللی بن گوریون در تل آویو قرار دارد.

XS
SM
MD
LG