لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

یک روز بعد از تظاهرات در شهرزیبای تهران؛ برخی از بستگان حمیدرضا روحی «بازداشت» شدند


اعتراضات شهرزیبا در تهران هم‌زمان با تولد حمیدرضا روحی
اعتراضات شهرزیبا در تهران هم‌زمان با تولد حمیدرضا روحی

در حالیکه روز چهارشنبه گروه‌هایی از مردم به یاد حمیدرضا روحی از کشته‌های اعتراضات، در محله او در تهران راهپیمایی کردند، برخی منابع، از بازداشت پدر و یکی از بستگان او خبر می‌دهند.

گروه حقوقی «دادبان» روز پنجشنبه ۱۷ فروردین در توییتی اعلام کرد پدر این معترض جان‌باخته و شوهرعمه او بازداشت شدند. به گفته منبع مطلع، مادر، خواهر و برادر حمیدرضا روحی نیز به طور تلفنی «احضار» شده‌اند، اما آنها گفته‌اند تنها «با دریافت احضاریه کتبی و رسمی» در محل حاضر خواهند شد.


هم‌زمان با سال‌روز تولد حمیدرضا روحی معترض کشته شده در تهران، چهارشنبه شب، گروهی از شهروندان با حضور در حوالی خانه او در محله شهرزیبا در تهران تظاهرات کردند و علیه حکومت و رهبر جمهوری اسلامی شعار دادند.

بر اساس ویدئوهایی که به صدای آمریکا رسیده و در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، معترضان با راهپیمایی در شهرزیبا در تهران شعارهایی از جمله «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک»، «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «تا آخوند کفن نشود، این وطن وطن نشود»، «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی»، «حمیدرضا روحت شاد»، «آزادی آزادی آزادی»، «حکومت بچه‌کش، نمی‌خوایم نمی‌خوایم»، «این آخرین پیامه، هدف کل نظامه»، و «سیدعلی بی‌ریشه، خیزش تموم نمی‌شه» سر دادند.

حاضران در حوالی خانه حمیدرضا روحی، ترانه «بارون اومد و یادم داد» را به یاد او هم‌خوانی کردند؛ ترانه‌ای که پیش از این با اجرای این معترض کشته‌شده توجه کاربران در شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرد و فراگیر شد.

شماری از ویدئوهای رسیده به صدای آمریکا و انتشار یافته در رسانه‌های اجتماعی از تظاهرات و اعتراضات شهروندان در شهرزیبا و حوالی خانه حمیدرضا روحی به همراه شعارهای معترضان:

حمیدرضا روحی، مدل و شهروند معترض ایرانی بود که ۲۷ آبان ۱۴۰۱ در منطقه شهرزیبا در تهران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای حکومتی کشته شد.

شامگاه سه‌شنبه خانواده حمیدرضا روحی در خانه‌شان را برای تولد او گل‌آذین و با بادکنک‌های سبز و سفید و قرمز به رنگ پرچم ایران تزئین کرده بودند، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که: «امروز ساعت هفت صبح، نیروهای جمهوری اسلامی به آن جا رفته و همه را کندند و بردند.»

همچنین، هم‌زمان با سالروز تولد این جان‌باخته اعتراضات سراسری، از صبح روز چهارشنبه چند مأمور زن جلو در خانه او گذاشته شده بود تا به مردم تذکر «حجاب» بدهند.

XS
SM
MD
LG