لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۷

«آمر به معروف» نامیدن مرد جان‌باخته در سبزوار؛ خانواده الداغی: «نه بسیجی بود نه جهادی»


حمیدرضا الداغی، مردی که در جریان دفاع از دختری در مقابل چند مزاحم در سبزوار جان باخت
حمیدرضا الداغی، مردی که در جریان دفاع از دختری در مقابل چند مزاحم در سبزوار جان باخت

رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی تلاش کردند حمیدرضا الداغی، مردی که در پی حمایت از یک دختر در مقابل مزاحمان چاقو خورد و جان باخت، را به عنوان «شهید امر به معروف» معرفی کنند، اما خانواده او صراحتا می‌گویند او «بسیجی» و «جهادی» نبود.

بنا بر گزارش‌ها، شامگاه هشتم اردیبهشت حمیدرضا الداغی ۴۶ ساله در سبزوار، استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران، در جریان حمایت از یک دختر که چند مرد جوان برای او «مزاحمت» ایجاد کرده بودند، درگیر نزاع شد و با اصابت «ضربات چاقو» جان باخت.

آقای الداغی بازیکن پیشین هندبال و عضو تیم دانشگاه تربت جام در رده‌های سنی مختلف بوده است.

خبرگزاری‌های رسمی وابسته به جمهوری اسلامی تلاش کردند او را «شهید» و «مدافع» حجاب اجباری معرفی کنند، اما خانواده‌اش می‌گویند اقدام او به خاطر «هیچ جناح» و «هیچ سیاستی» نبوده است.

خبرگزاری میزان، ارگان رسانه‌ای قوه قضاییه، آقای الداغی را «شهید نهی از منکر» نامید و حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران او را «شهید غیرت» در دفاع از «حریم عفاف و ناموس» توصیف کرد و اقدام او را مقابله با «تلاش دشمن» در «ترویج منکر» و «تخریب معروف» دانست.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، نیز اقدام این مرد سبزواری را در راستای «ضرورت واجب امر به معروف و نهی از منکر» خواند و ادعا کرد که «غیرت جوان ایرانی هر نقشه دشمن را نقش بر آب می‌کند.»

خبرگزاری مهر نیز با او را «آمر به معروف» و مدافع «ناموس کشور» معرفی کرد و گزارش داد که ضاربان «در کمتر از ۱۰ ساعت» بازداشت شده‌اند.

هرچند رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی این مرد کشته شده را «شهید امر به معروف» نامیده‌اند، اما مادر او تأکید کرده که حمیدرضا الداغی «نه بسیجی بود، نه جهادی.»

مادر آقای الداغی در گفت‌وگویی تلویزیونی گفته است که «چون حمید دختر ۱۵ ساله داشت نمی‌توانست چنین صحنه‌ای را تحمل کند و ببیند دختر مردم را ببرند.»

مادر حمیدرضا الداغی تن به سناریوی حکومتی نداد: بسیجی نبود، شرف داشت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

همسر آقای الداغی نیز در واکنش به ادعاهای رسانه‌های حکومتی، با اشاره به ویدئوی منتشر شده از درگیری می‌گوید که فیلم «واضح است» و او «بسیجی نیست» و تنها تلاش کرده «حق را از مظلوم بگیرد» و «هیچ کس هیچ جوری نمی‌تواند» او را «به هیچ چیزی نه در داخل و نه در خارج بچسباند.»

کشته شدن حمیدرضا الداغی و تلاش جمهوری اسلامی برای معرفی او به عنوان «آمر به معروف» از سوی برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی به «مصادره» تعبیر شده است.

پیش از این نیز مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی تلاش کرده‌اند افراد جان‌باخته، از جمله برخی از معترضان کشته شده را به عنوان «بسیجی» معرفی کنند.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به این تلاش جمهوری اسلامی، تصاویری از حمیدرضا روحی، معترض ۱۹ ساله جان‌باخته در اعتراضات تهران را که مقامات تلاش کردند او را به عنوان «بسیجی» معرفی کنند، را در کنار حمیدرضا الداغی منتشر کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG