لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۲

پنجاه و پنجمین جلسه دادگاه حمید نوری؛ شاهد از دیده‌ها و شنیده‌هایش درباره دوران اعدام‌ها گفت


تصویری از ساختمان دادگاه حمید نوری در سوئد
تصویری از ساختمان دادگاه حمید نوری در سوئد

پنجاه و پنجمین دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۶۷ روز دوشنبه ۲۹ آذر با شهادت حسین ملکی در استکهلم سوئد برگزار شد.

ملکی در پنجم مهر ۱۳۵۹ در سن ۱۹ سالگی توسط دو لباس شخصی، دستگیر و بیش از شش ماه در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری شد. شاهد سرانجام در مهر۶۰ به «محکمه شرعی» بند ۲۰۹ منتقل و در دادگاهی کوتاه به جرم هواداری از گروه فرقان به حبس ابد محکوم شد.

شاهد در بهمن ۶۶ همراه زندانیان اعتصابی به زندان گوهردشت منتقل شد و بلافاصله مورد ضرب و شتم قرار گرفت و اولین ملاقاتش با نوری و ناصریان و لشکری همان جا بود. شاهد گفت ناصریان و گروهش بنا به طرحی که آن را «سپتیک» می‌نامیدند و به بهانه گرفتن فاضلاب بند، آنها را به بند روبه‌روی بند جهاد منتقل کردند.

حسین ملکی از دو خطبه نماز جمعه مهم یاد کرد که در یکی از آنها به امامت هاشمی رفسنجانی برای اولین بار شعار «زندانی منافق اعدام باید گردد» به جای شعار «منافق مسلح اعدام باید گردد» شنیده شد. شاهد دو هفته بعد - پس از دومین نمازجمعه به امامت موسوی اردبیلی - در مقابل ناصریان و نوری قرار گرفت.

ملکی درباره دوران اعدام‌ها توضیح داد که در آغاز از ۴۵ تا ۵۰ نفری که ناصریان و نوری با خود بردند، ۱۹ تا ۲۰ نفر بازگردانده شدند.

شاهد امروز دادگاه خود هرگز در برابر هیات مرگ قرار نگرفت. او آن چه را که به باور او علت زنده ماندنش بود در پایان سومین جلسه دادگاه حمید نوری در گفتگویی با صدای آمریکا توضیح داده بود.

گفتگوی حمیده آرمیده با رحمان علی کرمی و حسین ملکی دو شاهد در محاکمه حمید نوری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:12:14 0:00

او از زندانیان دیگر درباره حضور هیات مرگ شامل رئیسی، نیری، و اشراقی شنید. او گفت هر زندانی که شرایط دادگاه - یعنی اعلام برائت از سازمان موردنظر هر زندانی و تعهد کتبی را نپذیرفت - حکم اعدام گرفت.

شاهد بارها - حتی پس از اعدام ها - با حمید نوری به عنوان معاون دادیار برخورد کرد. حسین ملکی شهادت داد که نخستین بار اسم حمید عباسی را به عنوان «حمید نوری» شخصاً از زبان حمید رحمانی یا حمید رحمانیان، دادیار سوم زندان اوین، در بحثی با حمید کریمی، مسئول ورزش زندان، شنید.

لازم به ذکر است حکم شاهد در زندان قزل حصار تحت عنوان عفو آیت الله منتظری در سال ۱۳۶۴ از حبس ابد به هشت سال کاهش پیدا کرده بود. شاهد گفت حمید نوری او را در مهر ۶۷ صدا زد و توضیح داد که وزارت اطلاعات نامه‌ای از خمینی گرفته که نشان می‌دهد با ۹۹ درصد عفوهای منتظری مخالف است همان جا حکم جدید ۱۵ سال زندانش را به او ابلاغ کرد.

نوری در برابر اعتراض شاهد با لبخند تحقیرآمیزی گفته بود: «تو دعا کن که زنده از این جا بروی بیرون. فرقی بین ۱۵ سال و ابد نیست. فکر نکن که حالا از دست ما در رفته‌اید و زنده مانده‌اید. هر زمان و هر لحظه که لازم باشد، ما در برخورد با شما شدت عمل به خرج می‌دهیم.»

شاهد اولین ملاقات با خانواده‌اش پس از اعدام‌ها را «بدترین ملاقات» طی ۱۱ سال زندانش خواند، چون در محل اعدام‌ها و با انگیزه تحقیر زندانیان باقیمانده و خانواده‌هایشان انجام گرفت. ملکی گفت ناصریان، لشکری، و نوری در آن روز مانند فرماندهان جنگی رفتار می‌کردند که پیروزمندانه بر اجساد بر زمین افتاده راه می‌رفتند.

حسین ملکی اواخر بهمن ۶۷ به زندان اوین منتقل شد. او در نهایت پس از گذراندن ۱۱ سال محکومیت، در اردیبهشت ۱۳۷۰ از زندان اوین آزاد شد.

در پایان جلسه امروز توماس ساندر، قاضی دادگاه، خبر داد که برخی از کارشناسان و به طور مشخص کاوه موسوی حاضر نیستند تا حضوری در دادگاه شرکت کند. دادستان گفت شرکت حضوری آنها را ترجیح می‌دهد و کنت لوئیس، یکی از وکلای شاکیان، هم اعتراض کرد. وکلای مدافع نوری نیز اعلام کردند که روز چهارشنبه پس از مشورت با نوری - موکلشان – نظر نهایی خود را اعلام خواهند کرد.

جلسه بعدی دادگاه حمید نوری در پایان سال جاری میلادی روز چهارشنبه اول دی ماه با شهادت مهرداد نشاطی ملکیان در استکهلم برگزار خواهد شد.

این مطلب تکمیل و به‌روز‌رسانی شده است

XS
SM
MD
LG