لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

ابراز نگرانی یک فرمانده حماس از هزینه بالای احیای روابط با ایران


گردهمایی حامیان حماس در رام الله - آوریل ۲۰۱۶
گردهمایی حامیان حماس در رام الله - آوریل ۲۰۱۶

یکی از فرماندهان حماس در کرانه باختری رود اردن، درباره هزینه بالایی که این گروه ممکن است در ازای حمایت مالی و نظامی ایران از بریگاد عزالدین قسام بپردازد، ابراز نگرانی عمیق کرد. عزالدین قسام شاخه نظامی حماس است.

نشریه الشرق الاوسط چاپ لندن ضمن اعلام این مطلب به نقل از منابع مرتبط با حماس در ترکیه می نویسد، صالح العاروری که ساکن ترکیه است، همچنین قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را به تلاش برای "جذب حماس از طریق محو کردن هویت بریگاد قسام و ادغام آن با نیروی قدس برای تبدیل شدن به یک ابزار اجرایی ایرانی" متهم کرد.

بر اساس این گزارش، آقای العاروری در یک جلسه خصوصی گفته است که قاسم سلیمانی خواستار "وفاداری کامل" حماس شبیه به جنبش جهاد اسلامی است، که پیشتر آن را با سفر رمضان شلح دبیرکل آن به تهران رسما اعلام کرد.

نگرانی این ارشد فرمانده حماس در دپارتمان کرانه باختری، آن است که حماس به دلیل وفاداری شاخه نظامی این گروه به ایران، در فهرست سیاه اعراب و غرب قرار گیرد.

به نوشته الشرق الاوسط، صالح العاروری همچنین ابراز نگرانی کرده است که روابط میان گردان القسام با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مشابه روابط حزب الله لبنان با ایران شود.

این در حالی است که گزارش ها، اخیرا حکایت از وجود برخی اختلاف نظرهای داخلی در حماس درباره روابط با جناح های مختلف در منطقه است.

بر اساس گزارش ها، یک جبهه داخلی حماس طرفدار احیای روابط با ایران به قیمت از دست دادن کشورهای عرب است، و طرف دیگر مخالف بازسازی رابطه با ایران است.

XS
SM
MD
LG