لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

تظاهرات هزاران اسرائیلی علیه نتانیاهو؛معترضان خواستار جایگزینی دولت شدند


تظاهرات در تل‌آویو
تظاهرات در تل‌آویو

هزاران تن روز شنبه ۲۳ دی، در سراسر اسرائیل در یکصدمین روز جنگ بین این کشور و گروه شبه نظامی حماس علیه دولت نتانیاهو تظاهرات کردند و خواستار جایگزینی دولت شدند.

به گزارش »هاآرتص»، تظاهرکنندگان شعار‌هایی علیه سیاست‌های دولت نتانیاهو دادند و یکی از آنها به این روزنامه گفت که مطالبه تظاهرکنندگان برای تغییر دولت، یک خواست واقعی و اخلاقی است.

بر اساس این گزارش، پلیس با توسل به زور توانست معترضان را که بزرگراه تل‌آویو - اورشلیم مسدود کرده بودند، پراکنده کند.

«تایمز اسرائیل» هم در گزارشی تعداد شرکت کنندگان در تظاهرات روز شنبه در تل آویو را ۱۲۰ هزار تن برآورد کرد و نوشت که آنها در حمایت از گروگان‌ها راهپیمایی کردند.

همزمان بنی گانتز، یکی از اعضای کابینه جنگی اسرائیل و ژنرال گادی آیزنکوت، رئیس پیشین ستادکل نیروهای دفاعی اسرائیل و از وزرای حزب وحدت ملی، بلافاصله پس از پایان جلسه کابینه جنگی در تظاهرات تل‌آویو حاضر شدند و خواستار آزادی گروگان‌ها پس از ۱۰۰ روز اسارت شدند.

شبه نظامیان حماس روز ۱۵ مهر در یک حمله تروریستی به مناطق جنوبی اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ تن را که عمدتا غیرنظامی بودند، کشتند و حدود ۲۴۰ تن، از جمله کودکان، زنان، و سالمندان را گروگان گرفتند و به غزه بردند.

اسرائیل در واکنش به این اقدام با هدف نابود کردن حماس حملات هوایی، دریایی، و زمینی گسترده‌ای را به نوار غزه را آغاز کرد.

مقامات حماس که کنترل حکومت غزه را در دست دارند می گویند بیش از ۲۳ هزار تن در غزه کشته شده اند که اکثر آنها کودکان و زنان هستند.

در مقابل ، اسرائیل می گوید که حماس از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورهای جهان حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG