لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

نمایش تصاویر حمله نیروهای حماس به مردم اسرائیل؛ خالد مشعل می‌گوید، غیرنظامیان هدف نبودند


حملات نیروهای حماس به غیرنظامیان، هفتم اکتبر
حملات نیروهای حماس به غیرنظامیان، هفتم اکتبر

ارتش اسرائیل روز دوشنبه با نمایش تصاویر به دست آمده از اعضای حماس برای خبرنگاران از آنها خواست به جهان یادآوری کنند که در حملات ۷ اکتبر حماس به اسرائیل چه فجایعی روی داده است، همزمان یکی از رهبران حماس مدعی شد هدف از حملات ۱۵ مهرماه به اسرائیل، کشتن غیرنظامیان نبوده است.

مقامات اسرائیل می‌گویند تصاویری که در کمتر از یکساعت تدوین شده و برای خبرنگاران رسانه‌ها به نمایش در‌آمده است تنها بخشی از صدها ساعت فیلمی است که از زمان حمله به اسرائیل از دوربین‌های بدنی، از اجساد نیروهای حماس و همچنین از شاهدان عینی، جمع‌آوری شده و جزئیات عملیات، برنامه‌ریزی و دستورالعمل حمله به محلات یهودی‌نشین و گروگان‌گیری را نشان می‌دهد.

این شواهد و اسناد درحالی منتشر شده که خالد مشعل رئیس سابق گروه حماس روز دوشنبه در گفتگوی اختصاصی با «اسکای» مدعی شد: «حماس در حملات ۱۵ مهرماه به اسرائیل برای کشتن غیرنظامیان برنامه‌ریزی نکرده بوده و اگر هم قتلی رخ داده است، قطعاً این هدف نبوده است.»

او همچنین با رد گفته‌های مقامات اسرائیل مبنی بر «اتخاذ تاکتیک‌های وحشیانه‌تر جدید از سوی حماس» گفت: در حملات اخیر حماس به اسرائیل، غیرنظامیان مورد هدف قرار نگرفته‌اند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۲۵ مهر با اشاره به کشتار غیرنظامیان اسرائیلی از سوی شبه‌نظامیان حماس، آن را «خلاف واقع» دانست و گفت شهرک‌نشینان اسرائیلی «غیر نظامی نیستند بلکه همه مسلح هستند». او افزود: «بر فرض هم که غیرنظامی باشند، مگر چه تعداد غیر‌نظامی کشته شدند؟»

براساس آخرین گزارشها در حمله ۱۵ مهرماه گروه حماس به مردم اسرائیل دستکم ۱۴۰۰ نفر کشته شدند. بیش از ۲۰۰ نفر هم توسط حماس گروگان گرفته شدند.

XS
SM
MD
LG