لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۸

برنامه اتمی ايران در کانون توجه کنفرانس امنيتی هاليفاکس


برنامه اتمی ايران در کانون توجه کنفرانس امنيتی هاليفاکس
برنامه اتمی ايران در کانون توجه کنفرانس امنيتی هاليفاکس

مقام های امنیتی جهان به منظور بحث پیرامون مساله برنامه اتمی ایران، بحران سوریه و بن بست یورو، در کنفرانس بین المللی هالیفاکس در کانادا، شرکت کرده اند.

وزیر دفاع اسراییل روز شنبه در این کنفرانس هشدار داد که برنامه اتمی ایران، یک چالش جهانی است و برای رفع این چالش از هیچ گزینه ای نباید چشم پوشی کرد.

اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل، در جلسه روز شنبه کنفرانس بین المللی رهبران امنیتی جهان در شهر هالیفکس کانادا هشدار داد که اگر ایران دارای سلاح اتمی شود، باعث خواهد شد تا تمایل به داشتن سلاح هسته ای در میان سایر کشورهای منطقه، از جمله مصر، عربستان سعودی و ترکیه نیز بیدار شود.

وزیر دفاع اسراییل که صرفا به منظور در میان گذاشتن نگرانی های کشورش از ادامه فعالیت های هسته ای ایران با کارشناسان و مقام های امنیتی جهان در این کنفرانس شرکت کرده بود، گفت به برنامه اتمی ایران باید به عنوان یک چالش عمده جهانی نگریست، بنابراین برای رفع این چالش از هیچ گزینه ای نباید چشم پوشید.

اهود باراک افزود: به نظر من اگر کسی بخواهد با اعمال تحریم های شدیدتر، با برنامه اتمی ایران مقابله کند، باید به این بیاندیشد که اگر ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند، چه مسابقه تسلیحاتی به وجود خواهد آمد. در آن صورت آیا عربستان یا ترکیه و احتمالا مصر در آینده تحمل خواهند کرد بدون اسلحه اتمی باشند؟ این تنها یک وجه قضیه است. به این فکر کنید که ایران دارای سلاح اتمی چه چتری خواهد شد برای همه سازمان های تروریستی ای که از آنها حمایت می کند.

اما وی در ادامه این مطلب مشخص نکرد که آیا بدون کمک کشورهای دیگر جهان برای اقدام نظامی علیه برنامه اتمی ایران، اسراییل حاضر است خود به تنهایی علیه ایران وارد عمل شود، یا خیر.

آژانس بین المللی انرژی اتمی چندی پیش در جدیدترین گزارش خود از فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی ایران هشدار داده است که طبق شواهد و قرائن موجود احتمال نزدیکی تهران به تولید سلاح هسته ای وجود دارد. اتهامی که جمهوری اسلامی بار دیگر قویا آن را تکذیب می کند.

اهود باراک در ادامه در ارتباط با بحران سوریه افزود، به اعتقاد او، بشار اسد با ادامه سرکوب مردم در واقع قدم در راهی گذاشته است، که دیگر برگشتی ندارد.

XS
SM
MD
LG