لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۲

کانادا در صورت لزوم در مورد ایران اقدام خواهد کرد


کانادا در صورت لزوم در مورد ایران اقدام خواهد کرد
کانادا در صورت لزوم در مورد ایران اقدام خواهد کرد

دولت کانادا روز جمعه ۲۷ آبان در بحبوحه یک بحران فزاینده بی پرده هشدار داد که آماده است تا در کنار سایر کشورها از دستیابی ایران به سلاح های هسته ای جلوگیری کند.

دولت محافظه کار کانادا در حمایت از قطعنامه «آژانس بین المللی انرژی اتمی» سازمان ملل متحد وعده داد که کانادا برای برداشتن گام های بعدی با سایر کشورهای همفکر همکاری خواهد کرد. این آژانس وابسته به سازمان ملل متحد در گزارش اخیر خود «نگرانی های عمیق و فزاینده» این سازمان به دلیل یافتن شواهدی که حاکی از نقشه ایران برای دستیابی به سلاح های اتمی ست را ابراز کرده است.

در بیانیه دولت محافظه کار کانادا آمده است:«پرسش این نیست که آیا باید در این باره اقدام شود یا خیر. بلکه پرسش این است که تا چه حد و چگونه اقدام کنیم.»

ایالات متحده، اروپا و دیگر کشورهای غربی قاطعانه از قطعنامه آژانس بین المللی اتمی سازمان ملل متحد حمایت کرده اند. این قطعنامه با اکثریت قاطع آرای هیات حکام روز جمعه در وین به تصویب رسید.

این قطعنامه آشکارا به رژیم تهران هشدار می دهد که جامعه بین الملل در مقابل تلاش های این کشور برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی آرام نخواهد نشست.

با اینکه ایران همواره ادعا می کند که فعالیت های اتمی این کشور تنها برای اهداف صلح آمیز است، در قطعنامه اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد اظهار شده که مدارک آشکاری در دست است که ایران به سوی ساخت بمب اتمی گام بر می دارد.

گلین داویس، نماینده ارشد ایالات متحده در «آژانس بین المللی انرژی اتمی» می گوید:« دیگر نمی توان ساده لوحانه باور کرد که فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است. دیگر شکی نیست که ایران حداقل می خواهد خود را در جایگاهی قرار دهد که دارای قابلیت ساخت سلاح های اتمی باشد. »

در بیانیه دولت کانادا تاکید شده است که احتمال صلح آمیز بودن برنامه غنی سازی اورانیوم ایران پذیرفته نیست و فعالیت ها ی هسته ای ایران تنها می تواند در چهارچوب تلاش برای توسعه سلاح های هسته ای قرار گیرد.

نشانه های رو به رشدی در دست است که امکان دارد اسرائیل و یا ایالات متحده در حال برنامه ریزی برای یک حمله نظامی پیشگیرانه به منظور از بین بردن توانایی ایران در ساخت سلاح های اتمی باشند.

به نظر می رسد که اگر چنین اتفاقی روی دهد، دولت کانادا حمایت شدید خود را از این کشورها دریغ نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG