لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۰

مناظره هیلی و دسانتیس در آیووا؛ ترامپ در برنامه داوطلبان جمهوری‌خواه شرکت نکرد


نیکی هیلی و ران دسانتیس
نیکی هیلی و ران دسانتیس

پنجمین مناظره داوطلبان کسب نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۴، روز چهارشنبه ۲۰ دی، در ایالت آیووا برگزار شد.

در این مناظره، دو تن از سه نامزد برتر جمهوریخواه؛ ران دسانتیس، فرماندار ایالت فلوریدا، و نیکی هیلی، سفیر سابق سازمان ملل متحد، شرکت کرده بودند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و دیگر داوطلب کسب نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری، در این برنامه حاضر نشد.

آقای دسانتیس و خانم هیلی در اکثر دقایق این مناظره دو ساعته از برنامه‌های یکدیگر انتقاد کردند. در این میان، به ندرت از آقای ترامپ، نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه، انتقاد شد.

وقتی از نیکی هیلی پرسیده شد که آیا فکر می‌کند که دونالد ترامپ شخصیت لازم برای اداره کشور را دارد یا خیر، او از پاسخ مستقیم به این پرسش پرهیز کرد و گفت که رئیس جمهور بعدی باید از نظر اخلاقی «شفاف» باشد.

خانم هیلی که در گذشته فرماندار کارولینای جنوبی بوده است، در مورد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا که دونالد ترامپ آن را رد می‌کند، قاطعانه گفت که «ترامپ شکست خورد و بایدن پیروز شد».

نیکی هیلی
نیکی هیلی

سیاست خارجی
ران دسانتیس با اشاره به موافقت نیکی هیلی با ارسال پول برای حمایت از اوکراینی‌ها، از آن به‌عنوان «شیوه فکری سازمان ملل»، و «رویکردی که گویی ایالات متحده منابع مالی نامحدودی دارد» انتقاد کرد.

بر اساس این گزارش، نیکی هیلی از مقاومت فزاینده جمهوری‌خواهان در مقابل کمک به اوکراین فاصله می‌گیرد و از تهیه تجهیزات و تسلیحات برای این کشور حمایت می‌کند.

او پیش‌بینی می‌کند که در صورت پیروزی روسیه، جبهه بعدی «لهستان» خواهد بود و این امر «آمریکا را در معرض خطر قرار می‌دهد».

با این حال، نیکی هیلی با ارسال پول به هر کشور خارجی به دلیل ممکن نبودن ردیابی آن مخالفت کرد.

آقای دسانتیس درباره جنگ بین اسرائیل و حماس نیز گفت: «حماس خواهان هولوکاست دوم است، بنابراین آمریکا باید از اسرائیل حمایت کند».

او افزود که از راهکار دو کشوری برای اسرائیل و فاسطینی‌ها حمایت نمی‌کند.

در همین حال، نیکی هیلی هم گفت که از اسرائیل حمایت می‌کند.

هیچ یک از این دو نامزد از حمله به اهدافی در داخل ایران برای جلوگیری از گسترش جنگ میان اسرائیل و حماس حمایت نمی‌کنند، اما خانم هیلی گفت: «تولیداتی را که به جمهوری اسلامی اجازه می‌دهد به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه حمله کند، حذف خواهد کرد».

ران دسانتیس در این مناظره از نیاز به جدا کردن اقتصاد آمریکا از چین، به ویژه در زمینه داروسازی و تسلیحات، با دادن مشوق‌های مالیاتی و نظارتی به شرکت‌های آمریکایی سخن گفت.

ران دسانتیس
ران دسانتیس

مهاجران غیرقانونی
در مورد مهاجران غیرقانونی، نیکی هیلی از کاهش بودجه شهرهای موسوم به «پناهگاه» حمایت کرد.

او در عین حال خواستار جذب ۲۵ هزار مأمور برای کنترل مرزی و سایر بخش‌ها شد و گفت که «گرفتن و رها کردن» مهاجران غیرقانونی را به «گرفتن و اخراج» آنها تغییر خواهد داد.

در این حال، ران دسانتیس می‌خواهد برای پرداخت بودجه ساخت و تکمیل دیوار مرزی، هزینه‌های مالی را بر وجوه ارسالی به کشورهای خارجی وضع کند.

در همین حال، هیچ یک از این دو نامزد برنامه‌ای برای عفو بیش از ۱۰ میلیون مهاجر غیرقانونی ساکن آمریکا ندارند.

ران دسانتیس پیشنهاد حذف مزایای دریافتی آنها را ارائه کرد که مانع وسوسه‌ این مهاجران غیرقانونی برای ورود به آمریکا می‌شود.

نیکی هیلی نیز گفت که مهاجران غیرقانونی را اخراج خواهد کرد.

در طول مناظره دو ساعته، آقای دسانتیس چندین بار به خانم هیلی به دلیل تغییر موضعش در مورد مسائل مهم حمله کرد. این موضوع باعث شد تا نیکی هیلی بارها مخاطبان را به وب‌سایتی ارجاع دهد که فهرستی از آن‌چه که او دروغ‌های ران دسانتیس خواند، منتشر کرده است.

نیکی هیلی و ران دسانتیس
نیکی هیلی و ران دسانتیس

دونالد ترامپ: صلح را از طریق قدرت برقرار می‌کنم

دونالد ترامپ که در چهار کیفرخواست با ۹۱ اتهام جنایی روبرو است، در نظرسنجی‌های ایالت آیووا بین ۳۰ تا ۴۰ امتیاز نسبت به دو رقیب خود برتری دارد.

او مانند چهار مناظره قبلی، از رویارویی مستقیم با رقبای خود در مناظره‌ای که از شبکه خبری «سی‌ان‌ان» پخش شد، صرف‌نظر کرد و در فاصله‌ای نه چندان دور، در نقطه دیگری در برنامه‌ شبکه خبری «فاکس» سخن گفت.

آقای ترامپ در سخنانش گفت در صورتی که نامزد حزب جمهوری‌خواه شود، می‌داند که چه کسی معاون او خواهد بود، ولی از اشاره به نام این شخص خودداری کرد.

او به پرسش یکی از حضار درباره اینکه چگونه آمریکا را از جنگ‌های خارجی دور نگه می‌دارد، پاسخ داد که اگر در کاخ سفید بود، جنگ اوکراین و یا حمله به اسرائیل هرگز اتفاق نمی‌افتاد، ‌و افزود که «صلح را از طریق قدرت» برقرار می‌کند.

دونالد ترامپ گفت: «آنها رئیس‌جمهور ضعیف کشور ما را می‌بینند و کاری کردند که غیرقابل تصور بود.»

کریس کریستی
کریس کریستی

کریس کریستی

برنامه‌های انتخاباتی در ایالت آیووا در شرایطی برگزار شد که کریس کریستی، از داوطلبان نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴، و فرماندار پیشین ایالت نیوجرسی، به حضور خود در این عرصه پایان داد.

او که به یکی از منتقدان صریح دونالد ترامپ تبدیل شده بود، گفت که مسیری برای کسب نامزدی حزب جمهری‌خواه نمی‌بیند و فعالیت‌های انتخاباتی خود را متوقف می‌کند.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که خروج آقای کریستی از رقابت‌های انتخاباتی، به نفع نیکی هیلی در ایالت‌های آیووا و نیوهمپشایر خواهد بود. کریس کریستی هنوز از هیچ نامزدی حمایت نکرده است.

منبع : بخش انگلیسی صدای آمریکا

XS
SM
MD
LG