لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۹

دیدار اعلام نشده هیگل از ناو هواپیمابر چین


هیگل در سفر به ژاپن وارد پایگاه هوایی یوکوتا در فوسا می شود. ۵ آوریل ۲۰۱۴
هیگل در سفر به ژاپن وارد پایگاه هوایی یوکوتا در فوسا می شود. ۵ آوریل ۲۰۱۴

هیگل نه تنها برای اولین بار از ناو هواپیمابر چینی دیدار می کند بلکه اولین مقام رسمی خارجی است که وارد این کشتی می شود

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا قرار است در دیدارش از چین که روز دوشنبه صورت می گیرد، از تنها ناو هواپیمابر چین بازدید کند.

به گفته یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، دیدار از این ناو که در رأس برنامه های سفر سه روزه هیگل به چین قرار دارد، به درخواست واشنگتن و با موافقت بی سر و صدای پکن صورت می گیرد. این خبر پیش تر اعلام نشده بود.

ناو لیائونینگ، یک کشتی متعلق به دوران شوروی است که چین آن را از اوکراین خریده و سپس در کارگاه کشتی سازی خود بازسازی کرده است و به عنوان نمادی از بلند پروازی چین برای کسب نفوذ جهانی بیشتر و نشانه ای از قدرت نظامی فزاینده این کشور ارزیابی می شود.

هیگل درپایان دیدار خود از ژاپن، به بندر چینی کینگ دائو پرواز خواهد کرد و سپس به یک پایگاه دریایی چینی هدایت خواهد شد. دیدار او از لیائونینگ در این مرحله صورت خواهد گرفت.

خبرنگارانی که هیگل را همراهی می کنند در این دیدار با او نخواهند بود.

هیگل نه تنها برای اولین بار از ناو هواپیمابر چینی دیدار می کند بلکه اولین مقام رسمی خارجی است که اجازه حضور بر عرشه این کشتی را می یابد .

دیدار هیگل از ناو چینی یک روز پس از آن فاش می شود که وزیر دفاع آمریکا گفت در نخستین سفرش به پکن قصد دارد از چین بخواهد که «قدرت عظیم» خود را عاقلانه به کار برد و به همسایگانش که به خاطر قدرت نمایی های چین در فشار قرار دارند، احترام بگذارد.

هیگل روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در وزارت دفاع ژاپن گفت :«سرکوب، ارعاب چیز بسیار مهلکی ست که تنها به درگیری منجر می شود.» او افزود:«همه ملت ها و همه مردمان سزاوار احترام اند.»

چین با برخی از همسایگانش، بویژه با ویتنام و فیلی پین، گرفتار اختلاف های شدید سرزمینی درمورد ادعای مالکیت بخش هایی از جنوب دریای چین است که سرشار از نفت و گاز هستند. .چین منازعه دیگری نیز با ژاپن بر سر چند جزیره نامسکون در شرق دریای چین دارد.

چین بارها از امریکا خواسته است در این اختلاف ها ازهرگونه موضع گیری بپرهیزد و به دقت تقویت نظامی توکیو و مانیل توسط آمریکا را زیر نظر دارد.
XS
SM
MD
LG