لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۰

اینترپل: قتل جیمز فولی جهان را به وحشت انداخته است


پلیس بین المللی – اینترپل – می گوید گردن زدن یک روزنامه نگار آمریکایی توسط پیکار جویان گروه دولت اسلامی نشان می دهد برای نبرد با تهدید رزمندگان خارجی که به مناطق مناقشه در خاورمیانه سفر می کنند، به یک کوشش جهانی هماهنگ نیاز است.

اینترپل روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت قتل جیمز فولی جهان را به وحشت انداخته است و ضلالت جنگجویان داعش که در عراق و سوریه فعال هستند را به تصویر می کشد.

بیانیه در پی سخنان مشابه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در روز چهارشنبه صادر می شود که گفت ایالات متحده علیرغم تهدید یک روزنامه نگار ربوده شده دیگر، به کارهایی که باید برای حفاظت از آمریکاییان صورت گیرد، ادامه خوهد داد.

دولت اسلامی در ویدیوئی که کشتن فولی را نشان می داد گفت استیون ساتلوف را نیز در اسارت دارد.

پنتاگون روز چهارشنبه گفت سعی کرد گروگان های آمریکایی را نجات دهد اما موفق نشد. یک سخنگو گقت ماموریت به این دلیل شکست خورد که آنها در محلی که گفته می شد زندانی هستند نبودند. او زمان و مکان کوشش نجات را مشخص نساخت.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت پرزیدنت اوباما در اوائل تابستان با ماموریت موافقت کرد. او گفت عملیات پیچیده بود و نیروهای آمریکایی با پیکار جویان دولت اسلامی به تبادل آتش پرداختند. یک امریکایی جراحت مختصری برداشت.

پنتاگون روز چهارشنبه علیرغم هشدارهای پیکارجویان که سوتلوف را نیز خواهند کشت، به حملات هوائی بیشتری علیه آنها دست زد.

در این میان پلیس بریتانیا سعی دارد عضو دولت اسلامی که فولی را گردن زد و لهجه انگلیسی دارد را شناسائی کند.

XS
SM
MD
LG