لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۶

رقابت زودهنگام حدادعادل و لاریجانی برای ریاست مجلس آینده


رقابت زودهنگام حدادعادل و لاریجانی برای ریاست مجلس آینده
رقابت زودهنگام حدادعادل و لاریجانی برای ریاست مجلس آینده

سه هفته مانده به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی، اختلافها میان اصولگرایان شدت گرفته است. تازه ترین نشانه این اختلاف، انتشار متن سخنرانی غلامعلی حداد عادل در جمع هادیان سپاه است که اگرچه خود آن را تکذیب کرده اما در محافل سیاسی تهران گفته می شود نزدیکان رییس فعلی مجلس، متن سخنرانی حدادعادل را فاش کرده اند تا از سرعت او برای دستیابی به کرسی ریاست مجلس دوره نهم بکاهند.

بعد از مدتها گوشه نشینی ، این روزها نام حداد عادل باز در رسانه ها مطرح می شود. غلامعلی حداد عادل نماینده مجلس و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس است که در مجلس هفتم اولین رییس مجلس غیر روحانی مجلس شورای اسلامی شد.

او به واسطه نزدیکی فامیلی با فرزند رهبر جمهوری اسلامی گمان می کرد در مجلس هشتم نیز رییس باشد اما چنین نشد و علی لاریجانی جای او را گرفت. بعد از آن بود که حداد عادل گوشه نشینی اختیار کرد.

بعد از چهار سال سکوت، در روزهای اخیر، سخنانی از حداد عادل در جمع هادیان سیاسی سپاه نقل شد از جمله اینکه ، «مجتبی خامنه ای نفر دوم کشور است» و «رقابت اصولگرایان ، تنها برای گرم کردن تنور انتخابات است.»

خودش گفته این حرفهای او نیست. در مقابل، برخی می گویند حالا که حداد عادل برای ریاست مجلس آینده خیز برداشته، نزدیکان رییس فعلی مجلس، این اظهارات خصوصی او را علنی کرده اند.

نشانه ها از تلاش حداد برای ریاست مجلس خبر می دهد. او سر لیست جبهه متحد اصولگرایان است.

محمد رضا یزدان پناه، روزنامه نگار مقیم پاریس می گوید «ظاهرا نشانه ها خبر از حضور جدی ایشان می دهد. به هر حال آقای حداد عادل از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی محسوب می شود و آمدن و رفتن او معمولا با هماهنگی با بیت است.»

یزدان پناه: حاکمیت چندان از ریاست علی لاریجانی بر مجلس راضی نیست
یزدان پناه: حاکمیت چندان از ریاست علی لاریجانی بر مجلس راضی نیست

این روزنامه نگار می افزاید:«به نظر می رسد اراده سیاسی حاکمیت بر این است که ریاست مجلس از علی لاریجانی به آقای حداد عادل منتقل شود بخصوص که آقای لاریجانی صراحتا در دو سال اخیر نشان داده که با دولت محمود احمدی نژاد زاویه دارد.»

غایبان و حاضران

رقابت حداد عادل و علی لاریجانی در حالی آغاز شده که برای برخی انتخابات ۱۲ اسفند چندان جدی نیست.

اصلاح طلبان و حامیان موسوی و کروبی انتخابات را تحریم کرده اند.

دولت احمدی نژاد هم که به جریان انحرافی موسوم شده، با چراغ خاموش پیش می رود. بخصوص که این روزها انتقادات مجلس از دولت افزایش یافته است.

طرح سوال از محمود احمدی نژاد نهایی شده و بعد از انتخابات ، او باید برای پاسخ به سوالات نمایندگان در مجلس حضور یابد. به نظر می رسد رییس دولت چندان نگران حضور در مجلس نیست بخصوص که امروز معاون رییس جمهوری گفته رییس دولت حتی حاضر است قبل از انتخابات در مجلس حاضر شود.

برخی این اشتیاق برای حضور در مجلس را به تهدید های دولت برای افشاگری علیه منتقدان ربط می دهند. شاهدش هم یک افشاگری دیگر از سوی دولت است.

محمد رضا رحیمی که همواره با اتهام فساد مالی از سوی نمایندگان مواجه بوده، امروز با انتشار بیانیه ای ، احمد توکلی ، نماینده مجلس را به فساد مالی و تخلفات اداری متهم کرد. قبل از این علی مطهری گفته بود دلیل تاخیر هیات رییسه مجلس برای وصول طرح سوال از محمود احمدی نژاد، هراس آنها از تهدیدهای دولت برای افشاگری علیه نمایندگان است.

محمدرضا یزدان پناه، روزنامه نگار معتقد است دولت از اسناد و مدارکی که در اختیار دارد برای افشاگری علیه منتقدانش استفاده خواهد کرد. او می گوید:«آقای احمدی نژاد در سالهای اخیر به اسناد مهمی دست یافته و هربار که منتقدان سخنی علیه دولت او می گویند ، آنها را به افشاگری تهدید می کند.»

این روزنامه نگار افزود:«حالا که دولت با انتقادات زیادی روبرو شده، رییس دولت سعی دارد با افشاگری، از فشارها بکاهد.»

مجلس بالاخره طرح سوال را به مراحل نهایی رسانده است و همزمان با تهدید های دولت، علی لاریجانی صراحتا از عملکرد محمود احمدی نژاد و دولت او انتقاد کرده است.

با اینکه امکان عزل رییس دولت وجود دارد اما برخی معتقدند تا زمانی که آیت الله خامنه ای از محمود احمدی نژاد حمایت کند، نمایندگان مجلس او را عزل نمی کنند.

XS
SM
MD
LG