لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

نتانیاهو: ایران اتمی جریان آزاد نفت را مختل می کند


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در دیدار با رئیس جمهوری چین هشدار داده است یک ایران مجهز به سلاح های اتمی می تواند جریان نفت را به مختل کند چون از اقدامات تلافی جویانه هراسی به دل راه نخواهد داد.

به گزارش اورشلیم پست نخست وزیر اسراییل به شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین گفته است یک ایران مجهز به بمب اتمی با مسدود کردن تنگه هرمز جریان آزاد نفت در منطقه خاورمیانه را در معرض تهدید قرار خواهد داد.

نتانیاهو در دیدار خود با رئیس جمهوری چین به طور خاص بر اهمیت جریان آزاد نفت و نقش ایران در این زمینه تاکید کرده زیرا اقتصاد چین به طور جدی به نفتی وابسته است که از مسیر تنگه هرمز گذر می کند.

یک مقام هیات همراه نخست وزیر اسراییل به این اورشلیم پست گفته است آقای نتانیاهو به رییس جمهوری چین گفته در شرایطی که منطقه خاورمیانه درگیر تحولات و چالش های بسیاری است، منافع چین نیز همچون اسراییل در گروه پیروزی جناح های «میانه روتر خواهد بود، نه گروه های افراطی و تندرو».

آقای نتانیاهو گفته است ایران به سمت افراطی گری تمایل دارد و نه تنها توازن صلح و امنیت منطقه را در معرض خطر قرار می دهد بلکه جریان آزاد نفت را نیز به خطر می اندازد.

نخست وزیر اسراییل خاطرنشان کرده است جمهوری اسلامی عاری از سلاح های اتمی، به حمایت از تروریسم و سرنگونی حکومت های بر سر قدرت تمایل نشان می داد و حالا تصور کنید که این حکومت به سلاح های اتمی نیز مجهز شود و تنها کاری که مقامات تهران هنوز اقدامی در مورد آن انجام نداده اند، مسدود کردن جریان نفت در تنگه هرمز است.

سایت خبری دولتی چین درباره دیدار رهبران اسرائیل و فلسطینی ها به نقل از هوا چون اینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین نوشته است: «دیدار رهبران فلسطین و اسراییل از چین تلاش جدید چین برای کمک به گفت و گوهای صلح فلسطین و اسراییل و نشانگر برخورد سازنده چین برای کمک به حل مسایل مهم خاورمیانه از جمله مساله فلسطین و تحقق صلح و ثبات منطقه است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه چین هیچ اشاره ای به مذاکرات چین و اسرائیل در مورد ایران نکرده است.
XS
SM
MD
LG