لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

روایتی از الهام و جعفر احمدی؛ زوج درویش که هر دو زندانی هستند


«الهام احمدی» و همسر او «جعفر احمدی» از دراویش گنابادی هستند که به همراه صدها درویش دیگر در پی اعتراضات گلستان هفتم در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۶ با ضرب و شتم بازداشت شدند. خانم احمدی به تازگی در پی شکایت رئیس زندان به شلاق محکوم شده است.

علیرضا روشن یکی از مدیران وبسایت خبری مجذوبان نور به صدای آمریکا گفت، الهام احمدی در پی شکایت محمدی، رئیس زندان قرچک پس از ارسال خبر نامساعد بودن وضعیت جسمی شهناز کیان اصل یکی از زنان درویش زندانی در اردیبهشت ماه سال جاری به بیرون از زندان، به اتهام نشر اکاذیب و توهین به ماموران در حین انجام وظیفه، در شعبه ۱۱۴۵ دادگاه کیفری بدون در اختیار داشتن وکیل به ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد و در حال حاضر ممنوع الملاقات است.

خانم احمدی به اتهام اخلال در نظم عمومی و اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امینت کشور در دادگاه بدوی به ۵ سال زندان محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۲ سال کاهش پیدا کرد و در حال حاضر در زندان قرچک دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.

همسر او جعفر احمدی نیز با همین اتهامات در دادگاه بدوی به ۷ سال زندان، تبعید و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شد و در حال حاضر در زندان فشافویه زندانی است.

علیرضا روشن به صدای آمریکا گفت، این دو زندانی گنابادی دارای دو فرزند کم سن و سال هستند که در حال حاضر نزد یکی از بستگان خود زندگی می‌کنند

۵ آذر ماه سال جاری، الهام احمدی به همراه دو زن درویش زندانی دیگر به نام‌های شکوفه یداللهی و سپیده مرادی زمانی که خواستار باز پس گیری وسایل شخصی خود از مسئولان زندان قرجک شده بودند، به دستور محمدی، رئیس این زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

این زنان زندانی پیش از این در خردادماه به دلیل اطلاع‌رسانی درباره وضعیت غیراستاندارد این زندان که در گذشته مرغداری بود به بند زندانیان جرایم قتل، سرقت و مواد مخدر منتقل شده بودند.

ایالات متحده در سال‌های اخیر در گزارش حقوق بشر به نقض گسترده حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران اعتراض کرده بود و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی به مناسبت روز کوروش از جمهوری اسلامی خواست که رژیم ایران از کوروش درباره رهبری‌اش بیاموزد و پیگرد قضایی بهایی‌ها، نوکیشان مسیحی، دراویش گنابادی و دیگر گروه های اقلیت در ایران را متوقف کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG