لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۱

رد درخواست تجدیدنظر بسکتبالیست آمریکایی زندانی در روسیه؛ کاخ سفید: این یک «روند قضایی ساختگی» بود


بریتنی گراینر، ستاره لیگ ملی بسکتبال حرفه‌ای زنان آمریکا زندانی در روسیه
بریتنی گراینر، ستاره لیگ ملی بسکتبال حرفه‌ای زنان آمریکا زندانی در روسیه

دادگاهی در روسیه روز سه شنبه درخواست استیناف بریتنی گراینر، ستاره لیگ ملی بسکتبال حرفه‌ای زنان آمریکا، در مورد یک حکم حبس ۹ ساله را رد کرد.

خانم گراینر و وکلای او درخواست کرده بودند که این بازیکن بسکتبال، از اتهام حمل کارتریج‌های حاوی شیره ماری جوانا تبرئه شود یا دست‌کم دوره زندان او کاهش یابد.

پس از صدور حکم دادگاه استیناف جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با انتشار بیانیه‌ای بازداشت گراینر تحت «این شرایط تحمل‌ناپذیر» را امری اشتباه‌ و جلسه روز سه‌شنبه دادگاه را «یک روند قضایی ساختگی» توصیف کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین گفت که جو بایدن در هفته‌های گذشته این نکته را کاملاً روشن کرده است که این بسکتبالیست آمریکایی باید بی‌درنگ آزاد شود. آقای سالیوان افزود که دولت آمریکا از طریق همه مجاری موجود با روسیه در حال تعامل بوده است تا گراینر به میهن خود بازگردد. سالیوان همچنین گفت که پرونده‌های دیگر آمریکایی‌های تحت بازداشت در روسیه نیز در گفت‌و‌گوهای دولت آمریکا با روسیه مطرح شده است.

در این حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز گفته است آمریکا برای آزادی خانم گراینر و آقای پال ویلان، تفنگدار پیشین نیروی دریایی ایالات متحده، تلاش می‌کند.

به گفته وکیلای این ورزشکار آمریکایی، حکم صادره با خلاف انجام شده مطابقت ندارد و مغایر عملکرد قضایی در خود روسیه است.

خانم گراینر که بازیکن تیم باشگاهی «فنیکس مرکوری» آمریکا است و در فصل تعطیلات بسکتبال ایالات متحده در یک تیم روسی بازی می‌کرد روز هفدهم فوریه گذشته هنگام ورود به خاک روسیه در فرودگاهی در حومه مسکو بازداشت شد.

یک هفته پس از دستگیری او تهاجم نظامی روسیه به اوکراین آغاز شد و به همین دلیل پرونده بسکتبالیست آمریکایی در چهارچوب بحران کنونی در روابط روسیه و آمریکا مطرح شده است.

XS
SM
MD
LG