لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۴

اعلام نام برندگان قرعه کشی کارت سبز آمریکا


نتایج قرعه کشی امسال کارت سبز ورود به آمریکا از سوی وزارت امور خارجه اعلام شده است. این قرعه کشی برای ارائه کارت سبز در سال ۲۰۱۴(سال آینده میلادی) انجام شده است؛ به این معنا که برندگان این قرعه کشی سال ۲۰۱۴ می توانند وارد این کشور شوند.

کسانی که در این قرعه کشی سالانه ثبت نام کرده اند، با مراجعه به صفحه ویژه اعلام نام برندگان در تارنمای وزارت امور خارجه آمریکا و وارد کردن شماره ای که هنگام ثبت نام به آنان داده شده همراه با سال تولد، می توانند دریابند که در میان برندگان هستند یا نه.

احتمال دارد امسال آخرین سالی باشد که وزارت امور خارجه قرعه کشی برای دریافت کارت سبز ورود به آمریکا را برگزار می کند. تابستان امسال، کنگره آمریکا در این خصوص رأی خواهد داد و بر مبنای این رأی روشن خواهد شد که قرعه کشی سالانه برای اعطای کارت سبز ورود به آمریکا ادامه خواهد یافت یا نه.

بخشی از لایحه اصلاح قوانین مهاجرت به آمریکا در کنگره این کشور، به پیشنهاد حذف برنامه سالانه قرعه کشی برای کارت سبز اختصاص یافته و اگر اکثریت نمایندگان کنگره به حذف آن رأی دهند، این کار انجام خواهد شد و از سال ۲۰۱۵ کارت سبز به این شکل و با قرعه کشی از سوی دولت آمریکا به متقاضیان داده نخواهد شد.

قرعه کشی سالانه برای اعطای کارت سبز ورود به آمریکا از سال ۱۹۹۵ آغاز شد و هدف آن ایجاد تنوع بیشتر در میان متقاضیان مهاجرت به آمریکا بود.

طی سال های اخیر شمار متقاضیان شرکت در این قرعه کشی افزایش چشمگیری یافته و بر میزان محبوبیت بین المللی آن افزوده شده است. عده زیادی از قانونگذاران جمهوری خواه آمریکایی با این برنامه وزارت خارجه مخالفند و آن را پرهزینه می دانند و می گویند که دادن این تعداد کارت سبز به شماری از شهروندان کشورهای دیگر از میان میلیونها متقاضی گرین کارت آمریکا، برای این کشور ارزش و توجیه اقتصادی ندارد.

در دور نخست قرعه کشی امسال برای کسب گرین کارت آمریکا، حدود ۱۰۰ هزار متقاضی به قید قرعه انتخاب می شوند و از میان این عده، نیمی از آنها واجد شرایط دریافت گرین کارت شناخته خواهند شد، و در نهایت حداکثر ۵۰ هزار شهروند غیرآمریکایی صاحب کارت سبز ورود به آمریکا خواهند شد.

در قرعه کشی کارت سبز امسال آمریکا، ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار متقاضی شرکت کرده اند. در سال ۲۰۱۲، آفریقاییان بیش از شهروندان قاره های دیگر جهان در قرعه کشی کارت سبز برنده شدند و بیش از ۱۸ هزار تن از آنها کارت سبز گرفتند.

روال قرعه کشی برای کارت سبز آن است که کشورهایی که طی ۵ سال اخیر بیش از ۵۰ هزار مهاجر به آمریکا فرستاده اند، از قرعه کشی حذف می شوند.
کره شمالی، بریتانیا (به استثنای ایرلند شمالی)، بنگلادش، برزیل، کانادا، چین، پاکستان و مکزیک در صدر فهرست این کشورها هستند.

برای دریافت کارت سبز، برندگان قرعه کشی باید مدارک لازم مبنی بر داشتن دست کم دیپلم دبیرستان یا دو سال تجربه کاری را ارائه دهند. دولت آمریکا پیش از اعطای کارت سبز به برندگان قرعه کشی، از نداشتن سابقه کیفری آنها نیز اطمینان حاصل می کند.
XS
SM
MD
LG