لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

اتکای مردم یونان به مراکز توزیع غذای خیریه


در شرایطی که پنج سال از رکود اقتصادی یونان می گذرد، تعداد شهروندان این کشور که برای گذران زندگی و تامین نیازهای اولیه خانواده های خود ناتوان شده اند، هر روز افزایش می یابد.

مراکز توزیع غذای خیریه (معروف به آشپزخانه سوپ) در آتن پیش از این فقط بین مهاجران غیرقانونی و بی خانمان ها غذا توزیع می کرد، اما امروز تعداد بیشتری از شهروندان عادی این کشور به این مراکز مراجعه می کنند.

پیش از وقت ناهار است و یکی از این آشپزخانه ها برای بیش از صد دانش آموز کاسه های پاستای داغ آماده کرده است. این مرکز تحت مدیریت شهرداری آتن اداره می شود تا بین افرادی غذا توزیع کنند که دیگر توان پرداخت هزینه مواد غذایی خانواده های خود را ندارند. این روزها تعداد بیشتری از ساکنان آتن، به ویژه دستمزد بگیران و خانواده های بچه دار به این مراکز مراجعه می کنند.

جرج آپوستولوپوس و گروهی از داوطلبان این مرکز را اداره می کنند. با وجودی که دولت و شهرداری تا به حال هزینه های این مرکز را پرداخت کرده است، اما مدیران آن نسبت به تداوم این کمک ها تردید دارند.

آپوستولوپوس می گوید «ما نگران آینده هستیم، نمی دانیم که روز بعد چه خواهد شد، این بزرگترین معضلی است که تا به حال با آن روبرو شده ایم، آینده مبهم و ناشناخته است، ما نهایت تلاش خود را به کار می گیریم».

پیش از آن که دوربین شبکه های تلویزیونی به این مراکز راه پیدا کنند، حیاط این مرکز، مملو از افرادی بود که برای دریافت غذا صف می کشیدند. اما فیلمبرداری از این صف ها مجاز نیست. بسیاری از مردم نمی خواهند خانواده هایشان ببینند که برای فراهم کردن غذا به این مرکز مراجعه می کنند.

اما دو نفر از افرادی که به این مرکز مراجعه کرده اند، توافق کردند تا با صدای آمریکا گفتگو کنند:

کریستوس می گوید تا چند سال پیش زندگی خوبی داشت. اما پدر و مادرش را از دست داد و بعد هم یک تصادف جدی کرد. برای کاهش درد ناشی از جراحات خود، داروی مخدر استفاده کرد و در نهایت کار خود را از دست داد.

او می گوید «من ۴۸ ساله ام و ۴۴ سال عمر خود را به یاد می آورم، این دشوارترین و پرچالش ترین دورانی است که من در یونان شاهد بوده ام».

ماریا، دوست او مغازه لباس فروشی داشت، اما پس از رکود اقتصادی در یونان، شغل خود را از دست داد. ماریا می گوید «بعد از کارم، چون مجبور بودم که ماهی ۴۵۰ یورو اجاره بپردازم، خانه ام را هم از دست دادم، حالا بیست روز است که بی خانمان شده ام و هر روز صبح ساعت دوازده و ۵ بعد از ظهر این جا می آیم تا غذا بخورم».

با این وجود به نظر نمی رسد که غذایی که در این مرکز توزیع می شود، برای همه مراجعه کنندگان کافی باشد. صدها تن از شهروندان یونان در «سنترال پارک» آتن صف می کشند تا سبزیجات رایگان دریافت کنند. کشاورزان «کریت» با کمک دولت محلی ۲۷ تن بادمجان، فلفل، گوجه فرنگی و دیگر محصولات کشاورزی به این مراکز تحویل می دهند.

نیکوس ساپرووالاکیس، مدیرعامل یک شرکت تولید مواد غذایی که به توزیع غذا کمک می کند، می گوید «ما هیچ یک از معضلات تغذیه را حل و فصل نمی کنیم، اما با مردم ابراز همدردی می کنیم، با یونان ابراز همبستگی می کنیم تا نشان دهیم در این دوران دشوار ما یونانی تباران متحد و همبسته هستیم».

اسپیروس کالامانتیس یکی از افرادی است که برای دریافت کمک غذایی امدادی در صف ایستاده است.

او می گوید «فکر کردم من هم که سال هاست بیکار بوده ام، یک بسته غذا دریافت کنم. من کار ندارم، هیچ ندارم».

هر روز تعداد بیشتری از مردم یونان به دست کمک دیگران نیاز دارند. در شرایطی که نرخ بیکاری و مالیات ها افزایش می یابند، حتی فراهم کردن غذای روزمره برای بسیاری دشوار شده است و این چالش دیگری است که دولت جدید یونان با آن روبرو خواهد بود.
XS
SM
MD
LG