لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

نخست وزیر یونان: مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی بزودی آغاز می شود


جرج پاپاندریو نخست وزیر یونان می گوید مذاکره برای تشکیل دولت ائتلافی جدید که ادامه دریافت اقساط نجات اقتصادی را مسلم خواهد ساخت بزودی آغاز خواهد شد.

پاپاندریو این موضوع را روز شنبه در پی ملاقات با کارولوس پاپولیاس رییس جمهوری، و چند ساعت پس از آن که از رای عدم اعتماد پارلمان جان بدر برد، اعلام کرد.
آنتونیس ساماراس رهبر اوپوزیسیون یونان در پاسخ بار دیگر خواهان برگزاری فوری انتخابات شد و گفت پاپاندریو برای کشور خوب نیست.

رییس جمهوری گفت او روز یکشنبه با ساماراس برای بحث درباره بن بست تشکیل یک دولت وحدت ملاقات می کند.
نخست وزیر پس از آن که گفت آماده است درباره یک دولت ائتلافی که معامله نجات اقتصادی را تصویب کند وارد بحث شود، رای اعتماد پارلمان را بدست آورد. این معامله برای نجات کشور از ورشکستگی و تثبیت منطقه یورو حیاتی است.
ساماراس از پاپاندریو خواسته است استعفا دهد و می گوید او با پیشنهاد همه پرسی موضع مالی یونان در جهان را بخطر انداخت. نخست وزیر طرح خود را بعدا پس گرفت.

پاپاندریو هشدار داده است که انتخابات زودرس فاجعه بار خواهد بود.
وزیر دارائی یونان روز جمعه گفت کشور به ۱۱ میلیارد دلار قسط بعدی نجات اقتصادی ۱۵۰ میلیارد دلاری بشدت نیاز دارد. رهبران اروپا و صندوق بین المللی پول گفته اند یونان اگر از توافق نجات اقتصادی خارج شود، دیناری دریافت نخواهد کرد.
روز پنجشنبه، پاپاندریو زیر فشار شدید بین المللی طرح خود را برای به همه پرسی گذاشتن توافق، که رهبران جهان را خشمگین ساخت، پس گرفت. آنها سعی دارند برنامه ای برای نجات منطقه یورو تهیه کنند.

XS
SM
MD
LG