لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

نبردهای خيابانی در سالگرد قيام دانشجويی در يونان


نبردهای خيابانی در سالگرد قيام دانشجويی در يونان
نبردهای خيابانی در سالگرد قيام دانشجويی در يونان

بدنبال ادامه بحران مالی در يونان، آتن، پايتخت، شاهد نبردهای خيابانی بود. برخورد جوانان نقابدار در آتن با پليس ضدشورش آن کشور از بامداد تا شبانگاه پنجشنبه ادامه يافت و به داخل متروی شهر کشيده شد.

تظاهرات روز پنجشنبه بخشی از تجمع ۵۰ هزار نفره بمناسبت سالگرد قيام دانشجويی دانشگاه پلی تکنيک آتن در سال ۱۹۷۳ بود- قيامی که به سقوط ديکتاتوری نظامی در يونان انجاميد.

سالگرد قيام دانشجويی که معمولا به تظاهرات ضددولتی بدل می شود امسال به يک نبرد خيابانی انجاميد.

جوانان نقابدار با گردهمايی در نزديکی پارلمان به سوی پليس بمب آتشزا پرتاب کردند، و پليس با شليک گاز اشک آور و نارنجک های صوتی تلاش کرد آنان را متفرق کند و به تظاهرات پايان دهد.

بيش از ۷۰۰۰ پليس برای برقراری نظم در سالگرد قيام دانشجويی در خيابان های آتن حاضر بودند و در اين خشونت ها ده ها نفر، بازداشت شدند.

اين نخستين تظاهرات عمده عليه برنامه رياضت اقتصادی دولت ائتلافی لوکاس پاپادموس، نخست وزير جديد يونان، بود. دولت آقای پاپادموس تلاش می کند برای گرفتن يک بسته کمک مالی از اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول و پرهيز از ورشکستگی در ماه آينده، مخارج دولتی و هزينه های اجتماعی را کاهش دهد و بر ماليات ها بيافزايد - اقدامی که خشم بسياری از يونانی ها را بر انگيخته است.

XS
SM
MD
LG