لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

رهبران سیاسی یونان درباره تشکیل دولت تکنوکرات بحث می کنند


رهبران سیاسی یونان با هدف حل بحران سیاسی که ممکن است کشور وام زده را ناچار سازد از منطقه یورو خارج شود، بار دیگر به گفت و گو نشسته اند.

کارولوس پاپواولیاس رییس جمهوری از رهبران خواسته است یک دولت تکنوکرات تشکیل دهند که به جای سیاستمداران و بوروکراتها، کارشناسان و دانشگاهیان برجسته آن را اداره کنند. اما فوتیس کوولیس، رهبر حزب میانه رو چپ دمکراتیک پیشنهاد رییس جمهوری را به عنوان یک شکست سیاسی رد کرده است.

بن بست جاری به افزایش این نگرانی در میان وزیران دارائی منطقه یورو منجر شده است که آتن به تعهدات خود پای بند نخواهد ماند و سرانجام از بلوک ۱۷ کشور حوزۀ یورو خارج خواهد شد.

اما نخست وزیر لوکزامبورگ، مسئول مالی حوزۀ یورو، روز دوشنبه در پی ملاقات با همتایان خود در بروکسل، چنین احتمالی را رد کرد و آن را «تبلیغات» نامید.

او گفت تا زمانی که دولت جدید به کاهش بودجه پای بند بماند، حوزۀ یورو ممکن است ضرب الاجل توافقنامه های قبلی را تمدید کند.

رهبران سیاسی یونان از هنگام برگزاری انتخابات پارلمانی در هفته گذشته در تلاَش بوده اند یک دولت ائتلافی تشکیل دهند. رای دهندگان برنامه های ریاضت اقتصادی را، که دولت قبلی در برابر دریافت کمکهای عظیم نجات مالی در مورد آنها با اتحادیه اروپا به توافق رسیده است، رد کردند. هیچکدام از سه حزب اصلی نتوانستند کرسیهای کافی برای تشکیل دولت جدید به دست آورند.

رییس جمهوری تا روز پنجشنبه فرصت دارد امکان توافقی را فراهم سازد، در غیر این صورت یونان ناچار خواهد بود انتخابات جدیدی در ماه ژوئن برگزار کند.
XS
SM
MD
LG