لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

مذاکرات رهبر حزب چپگرای یونان برای تشکیل دولت ائتلافی


آلکسیز تسیپراس، رییس حزب چپگرای رادیکال یونان (سیریزا) به امید تشکیل یک دولت ائتلافی با رهبران احزاب عمده کشور ملاقات می کند. در حال حاضر احتمال نمی رود آنها به توافق برسند.

روز سه شنبه آلکسیز تسیپراس، رهبر حزب سیریزا از احزاب دمکراسی جدید و پاسوک خواست مواضع خود را در کاهش هزینه ها در ارتباط با کمک نجات مالی چند میلیارد دلاری که یونان را سرپا نگاه می دارد، تغییر دهند.

تسیپراس خواهان رد تمام اقدامات ریاضت اقتصادی شد که بر اساس قرارداد وام بین المللی وضع شده است. او گفت رای مردم یونان در روز یکشنبه توافقنامه وام بین المللی را باطل می کند.

هدف از قرارداد نجات مالی، که آتن در ماه فوریه با اتحادیه اروپا، صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا امضا کرد این است که راه برای بازگشت یونان به بازارهای مالی تا ۲۰۱۵ هموار شود.

آشوب سیاسی در آتن بر سر تشکیل یک دولت ائتلافی، این نگرانی را بوجود آورده است که یونان ممکن است به نخستین کشوری تبدیل شود که بلوک ۱۷ عضوی یورو را ترک می کند.

دولت یونان در دو سال گذشته، در حالی که جهت گریز از نکول پرداخت بدهیهایش برای دریافت میلیاردها دلار نجات مالی از همسایگان اروپایی و صندوق بین المللی پول مذاکره می کرد، دوبار از خروج از بلوک یورو پرهیز کرد. در مقابل، آتن ناچار شد با اقدامات سخت ریاضت اقتصادی که موجب اعتراضهای گسترده خیابانی شد موافقت کند.

اما در انتخابات سراسری یکشنبه گذشته، اکثر رای دهندگان کاندیداهای حامی کاهش هزینه های اجتماعی را رد کردند. رهبران سیاسی ضد برنامه های ریاضت اقتصادی تاکید دارند که کشور دیگر متعهد نیست از شرایط کمکهای نجات بین المللی و کاهش بودجه پشتیبانی کند.

در نتیجه تحلیلگران مالی می گویند قطعی نبودن نتایح انتخابات و دشواری تشکیل دولت جدید این امکان را افزایش می دهد که یونان از حوزه یورو خارج شود و به واحد پول قبلی خود باز گردد. آثار خروج یونان از اتحادیه پولی ۱۳ ساله می تواند از مرزهای آن کشور فراتر برود و به ابهام اقتصادی در سراسر جهان منجر شود.

یک تحلیلگر مالی اروپایی گفت با نکول یونان بازارهای بورس سقوط خواهد کرد و بی فایده بودن برنامه های نجات مالی به اثبات خواهد رسید.

یک تحلیلگر دیگر می گوید یونان اگر شرایط نجات مالی را رها کند، در تامین هزینه های دولت مشکل خواهد داشت و در کالاهای اساسی مورد نیاز مردم کمبود بوجود خواهد آمد.

رییس شورای اروپا می گوید کشورهای اروپایی باید متحد بمانند و رهبران سیاسی که مدعی هستند کشورهایشان می توانند یک جانبه عمل کنند، واقعیت را به مردم خود نمی گویند. او می گوید پوپولیسم و ناسیونالیسم پاسخهایی برای چالشهای امروز نیستند.

XS
SM
MD
LG