لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۵

رهبران سياسی يونان نتوانستند به توافق برسند


رهبران سياسی يونان نتوانستند به توافق برسند
رهبران سياسی يونان نتوانستند به توافق برسند

در حالی که اقتصاد يونان رو به قهقرا می رود تشکيل دولت ائتلافی آن کشور که قرار بود روز چهارشنبه انجام شود به دليل اختلافات سياسی، به تعويق افتاد.

بار ديگر رهبران سياسی يونان نتوانستند به توافق برسند. اين بار مساله انتخاب نخست وزير جديد و دولت ائتلافی کشور بود.

در حالی که جورج پاپاندرو، نخست وزير يونان، موافقت کرده که از قدرت کنار رود و يک دولت ائتلافی تشکيل شود، مذاکرات احزاب سياسی برای تشکيل دولت ائتلافی به روز پنجشنبه موکول شد.

روز چهارشنبه جورج پاپاندرو و رهبران سياسی يونان از جمله آنتونيس ساماراس به کاخ رياست جمهوری رفتند تا نخست وزير جديد کشور را انتخاب کنند. ولی گردهمايی آنان به سرعت پايان گرفت.

جورج کاراتزافريس، رهبر يک گروه کوچک راست، چند دقيقه پس از ورود ظاهرا بدليل مخالفت با کسی که برای نخست وزيری نام برده شده بود نشست را ترک کرد و گفت: در اين زمان بحرانی آقای پاپاندرو و ساماراس به بازی های سياسی دست می زنند و رييس جمهوری را تحت تاثير قرار می دهند. من از اين مساله بسيار ناراحتم.

آقای ساماراس پس از خروج از نشست گفت وی مانع از پيشرفت گفتگوها نشده است.

گفته می شود رهبران احزاب سوسياليست و کنسرواتيو مايل به انتخاب سخنگوی سوسياليست پارلمان به مقام نخست وزيری يونان هستند. انتخابی که با مانع مواجه شد، زيرا حزب آقای پاپاندرو و يک حزب محافظه کار ديگر آن کشور مخالف اين انتخاب شدند.

اين در حالی است که شهروندان يونان با وحشت شاهد سه روزی بودند که رهبرانشان نتوانستند يک نخست وزير موقت انتخاب کنند.

اگر دولت جديد يونان نتواند بسته کمکی اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول را دريافت کند آن کشور ماه آينده قادر نخواهد بود بدهی های خود را بپردازد.

XS
SM
MD
LG