لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۳

درگیری خیابانی در یونان


تظاهرکنندگان یونانی در مقابل پارلمان، آتن/یونان. ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱
تظاهرکنندگان یونانی در مقابل پارلمان، آتن/یونان. ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱

هزاران معترض روز سه شنبه در خیابان های آتن پایتخت یونان با پلیس به زدوخورد پرداختند. این درگیری در نخستین روز اعتصاب عمومی دو روزه در اعتراض به سیاست های ریاضت اقتصادی رخ داده است.

روز سه شنبه حدود ۲۰ هزار نفر در برابر پارلمان گرد آمدند تا نسبت به برنامه جرج پاپاندریو برای افزایش مالیات ها، کاهش هزینه های دولت و فروش دارایی های اعتراض کنند. برخی منابع گفته اند پلیس برای حفظ نظم دستکم ۴ هزار نیرو بسیج کرده بود. یونان برای بازپرداخت وام های سال پیش به عنوان بخشی از یک برنامه بین المللی ۱۵۶ میلیارد دلاری نجات اقتصادی و دریافت ۱۷ میلیارد دلار دیگر ناگزیر به ریاضت اقتصادی است. اعتراض های روز سه شنبه که با مسالمت آغاز شده بود پس از مدتی به خشونت کشیده شد و معترضان با سنگ و بمب های آتش زا به پلیس حمله کردند. منابع رسمی از زخمی شدن ۲۱ پلیس در جریان درگیری روز سه شنبه خبر داده اند. در حالی که پلیس یونان اعلام کرده که تنها چند نفر را که قصد داشته اند با بمب های آتش زا به مراکز دولتی حمله کنند را دستگیر کرده است.

اعتصاب کارگران، کشور را تقریبا فلج کرده است. وسایل حمل و نقل عمومی، مدارس بسیاری از مراکز فروش تعطیل شده اند. در همین حال با پیوستن مسئولان برج های مراقبت هوایی صدها پرواز لغو شده است. مسئولان این اتحادیه گفته اند که فرودگاه ها در دو زمان ۴ ساعته تعطیل خواهند بود. از سوی دیگر پرشکان، روزنامه نگاران و هنرمندان نیز به اعتصاب پیوسته اند.

XS
SM
MD
LG